Sadržaj
Zastave kao simbol država, carstava, plemićkih porodica, firmi i kompanija, političkih stranaka, sportskih klubova, navijačkih grupa, imaju široku primenu širom sveta. Mogu biti različito dizajnirane, ali jedna od najprepoznatljivijih je bez ikakve sumnje gusarska zastava, ponata kao Jolly Roger.
Osmišljena sa namerom da zastrašuje neprijatelje, sa crnom pozadinom, belom lobanjom i ukrštenim kostima, zastava Jolly Roger je danas jedinstven simboli piratstva. Ova zastava ima zanimljivu i prilično nejasnu istoriju, ali postoje određene činjenice koje objašnjavaju njen nastanak i evoluciju. U tekstu koji sledi predstavićemo vam neke od najzanimljivijih činjenica o gusarskoj zastavi.
Poreklo naziva „Jolly Roger“
Ime „Jolly Roger“ najčešće se povezuje sa francuskim izrazom „joli rouge,“ što znači „lepo crveno“, jer su prve gusarske zastave često bile crvene boje. Crvena zastava simbolizovala je nemilosrđe gusara prema njihovim zarobljenicima i neprijateljima. Kasnije je crvena boja promenjena u crnu, koja je postala uobičajena za sve gusarske zastave.
Evolucija simbola na piratskoj zastavi
Gusarska zastava ima bogatu i viševekovnu istoriju koja datira još iz 17. veka, kada su pirati počeli da smišljaju različite motive kako bi istakli svoj identitet na moru. U početku su koristili zastave nacija kako bi zavarali trgovačke brodove, ali su ubrzo uvideli značaj sopstvenog simbola i vlastite zastave kao sredstva za zastrašivanje.
Do početa 18. veka, posle brojnih promena u dizajnu i boji, praktično svaka gusarska zastava je bila crne boje, koja simbolizuje smrt i opasnost. Takva zastava je služila kao upozorenje trgovačkim brodovima da se predaju, jer bi u suprotnom usledile teške posledice. U tom vreme ustalio se i motiv lobanje sa ukrštenim kostima koji je ubrzo postao upečatljiv detalj na piratskim zastavama. Tokom vremena, različiti piratski brodovi i njihove posade razvijale su svoje verzije zastave, dodajući specifične simbole poput sablji, zmija, mitskih bića. Na taj način dodatno je obogaćivan narativ o piratima.
Danas se gusarska zastava koristi kao simbol piratstva, ali i kao ikona avanture, koja se često pojavljuje u filmovima. Brojne kompanije iz različitih industrija su zaradile ogroman novac na priču o gusarima i njihovim simbolima. Nekada su piratski simboli davali dozu uzbuđenja i asocirali na zastrašivanje i avanturu, a zastave koje danas koriste veliki brendovi služe kompanijama i firmama da privuku što veći broj potrošača. Ako i vi imate firmu, prodaja zastava proizvedenih po vašoj zamisli može značajno pomoći da vaš biznis postane vidljiviji.
Različite verzije Jolly Roger-a
Kao što smo već rekli, gusarske zastave nisu bile identične, naprotiv. Svaki kapetan je imao jedinstvenu verziju. Navešćemo samo neke od najpoznatijih kapetana i njihovih zastava:
- Kapetan Edvard Ingland koristio je lobanju sa ukrštenim kostima na crnoj pozadini.
- Čuveni gusarski kapetan „Crnobradi“ (Edvard Tič) je koristio zastavu sa skeletom koji u jednoj ruci drži koplje a u drugoj pešćani sat, dok se u donjem delu zastave prikazivalo srce sa tri kapi krvi u koje je upereno koplje.
- Velški kapetan Bartolomej Roberts isticao je na svom brodu zastavu sa crnom pozadinom na kojoj je prikazano kako on i skelet zajedno drže peščani sat.
Razlozi za isticanje Jolly Rogera
Zastrašivanje: Glavni cilj gusarske zastave bio je da uteruje strah u kosti posadama drugih brodova. Često je bilo dovoljno da osoblje sa broda koji ide u susret piratskom plovilu samo zapazi Jolly Roger zastavu, pa da se preda bez borbe, jer je samo tako bilo moguće izbeći smrt ili mučenje.
Komunikacija: Gusari su koristili zastave kako bi isticali svoje namere. Crna zastava je obično označavala mogućnost pomilovanja ako se brod preda, dok je crvena zastava značila da neće biti zarobljenika.
Interesantne činjenice o gusarskoj zastavi
Gusarska zastava se nije neprekidno vijorila na jarbolima piratskih brodova, i često bi, dok se ne približe “plenu”, pirati koristili zastavu neke zemlje ili nacije, a sve u cilju obmane posada na trgovačkim brodovima. Jolly Roger zastavu su podizali tek kada se dovoljo približe brodu koji žele da napadnu.
Za posedovanje gusarske zastave kazna je bila smrt. Tokom zlatnog doba piratstva, posedovanje gusarske zastave je bilo ilegalno. Svako ko je kod sebe imao piratsku zastavu, smatran je piratom, a to je zločin za koji je bila predviđena smrtna kazna u gotovo svim zemljama.
Zlatno doba piratstva je trajalo osamdesetak godina – od 1650-tih do 1730-tih. Ipak, iz tog perioda do danas nije sačuvana nijedna piratska zastava. Štaviše, ne postoji nijedan crtež ili gusarske zastave iz tog perioda za koji se može reći da je verodostojan i originalan.
Nekada su zastave bile simbol straha, a danas neizostavan reklamni materijal
Kao što su pirati koristili zastave da iskažu svoju pripadnost grupi i pokažu da su neprikosnoveni na moru, tako danas brendovi koriste svoje zastave da privuku pažnju i istaknu se na događajima i festivalima. Mnogi danas zarađuju na pričama o piratima i njihovim zastavama, a firme i kompanije kreiraju nove zastave i druge simbole koji će biti prepoznati u celom svetu.
Različiti simboli koriste se čak i u digitalnom marketingu, za kreiranje logotipa brendova ili internet sajtova. Takav način oglašavanja, uz kvalitetan sadržaj na sajtu vam može pomoći da povećate internet prodaju i podignete vaše poslovanje na još veći nivo.
Zastave takođe mogu simbolizovati vrednosti koje brend propagira, baš kao što je to slučaj nekada bio sa gusarskim zastavama. Korišćenje zastava u marketingu ne samo da povećava svest o brendu, već i stvara emotivnu povezanost sa potrošačima i ostavlja dugotrajan utisak.
Gusarska zastava „Jolly Roger“ evoluirala je iz potrebe za zastrašivanjem i kao sredstvo psihološkog rata. Iako je najpoznatiji dizajn lobanje i ukrštenih kostiju, različiti kapetani su koristili različite simbole kako bi uplašili svoje žrtve i osigurali njihovu što lakšu predaju. Danas je Jolly Roger upečatljiv primer evergreen sadržaja za piraterije i avanture, često romantizovan u popularnoj kulturi.