Sadržaj
Igranje u oblaku, takođe zvano strimovanje igrica, je praksa igranja video igara onlajn preko udaljenih servera koji se nalazi u centru podataka. Ideja koja stoji iza igara u oblaku, takođe poznatog kao strimovanje igrica, je da sve dok imate odličnu internet konekciju i pretplatu preko provajdera igara u oblaku, možete da pristupate najnovijim igrama sa više uređaja.
Igranje u oblaku teži da parira video igricama na lokalnom hardveru i konzolama od druge polovine 2000-ij, ali je imalo poteškoća. Međutim, zahvaljujući nedavnom tehnološkom napretku i bržim internet vezama, nedavno je doživeo ponovni razvoj i sada ispunjava očekivanja te usluge.
Usluge igara u oblaku obično pružaju internet pretraživač ili aplikaciju za strimovanje igara nakon što se registrujete. Nakon toga, možete igrati sa bilo kojim kontrolerom koji odaberete (većina njih podržava Bluetooth), a neki provajderi vam čak dozvoljavaju da koristite ekran osetljiv na dodir pametnog telefona.
Čini se da je igranje u oblaku konačno blizu toga da postane realnost. Posle dve decenije tehnološkog napretka, velike korporacije se takmiče jedna sa drugom da obezbede najbolju uslugu striminga igara. Da, definitivno se čini da se vrhunske tehnološke kompanije bore za razvoj najveće platforme za igre u oblaku.
Šta je tačno igranje u oblaku, kako funkcioniše i zašto izgleda da svaka velika kompaniuja želi da bude uključena?
Sve u vezi igranja u oblaku
Igranje igara na serverima u oblaku, a ne na lokalnom hardveru se zove igranje u oblaku. U suštini, cilj je povećanje pristupačnosti vrhunskih iskustava igranja video igrica.
Postoje dve glavne prednosti igranja igara u oblaku. Prva je da igranje najnovijih igara ne zahteva od korisnika da redovno kupuju potpuno novi hardver. Druga prednost je što, u teoriji, korisnici mogu da igraju bilo koju igru na bilo kom uređaju koji ima ekran i internet vezu.
Uprkos tome što postoji skoro deceniju, igranje u oblaku je tek nedavno postalo popularno. Iako je i u početku funkcionisalo prilično dobro, ranim uslugama su na kraju nedostajali korisnici i podrška. Pored toga, bilo je mnogo ranih grešaka, kao što je nemogućnost podrške za Wi-Fi zbog generalno neadekvatne brzine interneta još 2012. godine.
Za optimalno igranje u oblaku preporučujemo kablovsku (Ethernet) vezu koja obezbeđuje početnu brzinu od 50Mbps. Bežična veza od 5.0GHy, 4G LTE, ili 5G će takođe funkcionisati, iako će žičana veza osigurati konzistentnu vezu. Većina provajdera igara u oblaku tvrdi da vam je potrebno samo 15 do 25 Mbps, u zavisnosti od nivoa rezolucije. Međutim, ako više ljudi koristi internet kod kuće, biće vam potreban dodatni ukupni dostupni propusni opseg da biste održali kontinuiranu vezu. Takođe će vam trebati uređaj koji može da strimuje video snimke, kao što je Chromebook ili tablet, i nekoliko dodataka, poput miša ili kontrolera za igre (pošto su kontrole dodirom, u najboljem slučaju nedosledne u primeni, ne preporučujemo koristeći ih na mobilnim uređajima.).
Međutim, postoje određeni hardverski zahtevi. Na primer, vašem uređaju je potreban dovoljno brz CPU, grafička kartica i RAM da bi podržao video strimovanje. Proverite zahteve određenog dobavljača igara u oblaku ako niste sigurni da li uređaj koji koristite može da podrži igre u oblaku.
To je sve! Igre u oblaku su odličan način da uštedite novac i izbegnete neke tehničke probleme. Eliminiše potrebu za glomaznim konzolama i brigu da korišćeni GPU koji ste kupili od kripto rudara neće preživeti više od godinu dana.
Kako funkcioniše igranje u oblaku?
Vi u suštini učestvujete u onlajn igrici. Igre se strimuju na vaš uređaj sa udaljenih servera. Sva procesorska snaga potrebna za pokretanje ovih igara obezbeđuje virtuelni server; međutim, količina internet saobraćaja koju vaš uređaj može da podnese je uslov. Zbog toga što ne morate da kupujete skup ili moćan hardver i što ne morate direktno da instalirate ove igre, ovo je pošten kompromis.
Igre koje se strimuju sa servera imaju nedostatke, kao što su velika latencija i izgubljeni okviri. Povremeno može doći do uočljivog zastoja prilikom pritiska na dugme. Neke igre zahtevaju brzo vreme odziva da bi funkcionisale, tako da se neće sve igre dobro prevesti u tehnologiju igranja u oblaku.
Pošto igranje igara u oblaku zavisi od vaše brzine interneta, vaše iskustvo može biti drugačije ako se prekine. Oslanjanje isključivo na ovu tehnologiju za igranje igrica može biti štetno jer neće svi dobiti pristup ili pogodnost stabilne internet veze.
Prednosti i mane igranja igara u oblaku
Igranje u oblaku je relativno nov trend kod video igara. Nije potrebno preuzeti ili instalirati igru da biste dobili instantan pristup velikom izboru igara na vašem telefonu. Važno je razumeti suptilnosti igranja u oblaku jer ono ima mnogo prednosti i nedostataka. Ovo vam može biti od koristi bilo da odlučite da li vam odgovara ili ne.
Prednosti
- Instantan pristup
Nema čekanja za preuzimanje igara kada ih možete igrati na oblaku jer su uvek dostupne. Igra može da počne čim su vaša tastatura, miš i kontroler povezani.
- Sačuvajte prostor na vašem uređaju
Umesto da imate više kopija svake igre na vašem kompjuteru (ili konzolama), oni čuvaju sve na jednom mestu i zauzimaju veoma malo prostora na vašem računaru. Možete uštedeti novac i vreme jer ne postoje naknade za instalaciju povezane sa ovim sistemom.
- Nema zahteva za hardver
Ne morate čak ni da kupite računar ili konzolu — sve što vam treba je kontroler i internet veza. Omogućava vam da igrate igre bez potrebe da se one preuzimaju na vaš uređaj.
- Igrajte na bilo kom uređaju koji je povezan na internet.
Sa bilo kojim uređajem koji ima internet vezu, možete da igrate svoje igre sa bilo kog mesta, kod kuće ili u pokretu.
- Daljinski pristup
Igranje igara u oblaku vam omogućavaju da igrate video igre na telefonu ili tabletu čak i ako nemate konzolu za igranje.
Mane
- Veliko kašnjenje
To je primarni nedostatak igranja igara u oblaku. Pošto zavisi od rada servera, postoji malo kašnjenje između klika na dugme i gledanja šta se dešava na ekranu. Preporučuje se ljudima koji žele instantan pristup, ali im ne smeta da čekaju da se igre učitaju.
- Može biti teško pronaći vašu igru
Ako imate veliki opseg igara i želite da igrate nešto drugačije, moglo bi biti teško pronaći vašu igru na svom klaud nalogu.
- Nije uvek pouzdano
Pošto igranje u oblaku zavisi od funkcionisanja interneta, spora ili nestabilna veza će uzrokovati da se sve zaustavi. Ako se ovo često dešava, možda bi bilo bolje da se držite fizičkih kopija igara.
Karakteristike igranja u oblaku
Možete da igrate igrice na bilo kom računaru ili mobilnom uređaju sa internet vezom zahvaljujući igricama u oblaku. Za one koji žele da igraju svoje omiljene video igre u visokoj rezoluciji, ali ne mogu da priušte skup hardver, to je odlična alternativa.
Glavna karakteristika igranja igara u oblaku je pogodnost. Ako ne možete da koristite kućni računar jer putujete, brzo preuzimanje igre će funkcionisati sasvim dobro. Ne morate odustati od svoje voljene kolekcije video igara.
Pre nego što kompanija objavi nova ažuriranja sadržaja lokalno van mreže na SSD uređajima za skladištenje, korisnici igrica u oblaku takođe mogu da dobiju ažuriranja na daljinu. Nekoliko primera oflajn uređaja su Xbox One i PlayStation hard diskovi Microsoft korporacije i Sony korporacije.
Ipak, nekako se Xbox izborio za mesto najbolje platforme za igre u oblaku u današnje vreme, omogućavajući vam da brzo pristupate igrama bez potrebe da ih instalirate ili preuzimate, isprobavate više igara, oslobađate skladište na svom uređaju i čuvate svoj napredak u oblaku koristeći Xbox Game Pass. Igranje najnovijih igara (koje su uglavnom blokbaster igre) istog dana kada su objavljene je jedna od najboljih stvari u vezi sa Xbox Game Pass-om. Igre od Riot Games, EA Play, Xbox Game Studios, i drugih izdavača – od kojih su se mnogi postavili kao više od samo „rekreativnih“ igara, tj. izjednačili su se na konkurentnom tržištu eSportova od blizu 2 milijarde dolara koje uključuju turnire i klađenje na kladionicama koje prihvataju PayPal i druge vrhunske sportske kladionice – su dostupne na Xbox Game Pass-u.
- Odsustvo potrebe za skupim hardverom.
Kao što je ranije pomenuto, usluge igara u oblaku vam omogućavaju da uživate u omiljenim igrama bez potrebe za skupim hardverom. Možete igrati najnovije igre na najgorem hardveru a da ne trošite ni dinar na nadogradnje. Vaša najbolja opcija ako uživate u igrama, ali vam nedostaje vrhunski uređaj je da se prijavite za uslugu igranja igara u oblaku.
- Nema potrebe da se preuzmu igre
Nekoliko stotina GB prostora nije retka stvar za najnovije igre. Potrebno je mnogo skladišnog prostora i propusnog opsega na uređaju koji koristite za preuzimanje tako velikih datoteka.
Takođe morate da ažurirate skladište na svom mobilnom telefonu ako želite da imate značajnu kolekciju modernih igara. Međutim, ako igrate igre preko usluge igranja u oblaku, od vas se ne traži da preuzimate datoteke igara. Takođe dobijate pristup najvećem brojem igara, nešto što tradicionalan način igranja jednostavno ne nudi.
- Mogućnost igranja bilo gde
Oprema za igre obično nije baš prenosiva Čak i sa lako prenosivim laptopovima, ne možete da igrate igrice u metrou ili u nekoj prostoriji za čekanje. Igranje igara u oblaku vam omogućava da igrate bilo kada i gde god želite. Ne može biti bolje po pitanju prenosivosti.
- Bilo koji uređaj se može koristiti za igranje igrica.
Zahvaljujući uslugama za igre u oblaku, možete uživati u igrama na iPhone, Android, Windows, Linux, Mac, i raznim drugim uređajima. Ove usluge omogućavaju igranje igara za više igrača na mobilnim telefonima i sinhronizuju napredak na svim uređajima prijavljenim na isti nalog.
Mobilni telefon može da se koristi za igranje igara bez obzira da li imate ili nemate pristup većem ekranu. Usluge igara u oblaku su standard budućnosti za moderno igranje igara zbog neverovatnih funkcija koje pružaju.
Šta razlikuje servere za igre od platformi za igranje u oblaku preko interneta?
Serveri za igre i platforme za igranje u oblak su izrazi koji se koriste naizmenično. Uprkos određenim sličnostima, njih dvoje se u suštini razlikuju jedno od drugog. Serveri za igre su usluga koja izdavači igara koriste za kontrolu saobraćaja na svojim platformama. Da bi bilo koja onlajn igra sa više igrača prikupila i odgovorila na povratne informacije igrača, potrebni su serveri za igre.
Usluge igranja igara u oblaku su, naprotiv, fokusirane na potrošača i omogućavaju vam da strimujete bilo koju igru koju želite. Provajderi igara u oblaku vam obično dozvoljavaju da igrate širok spektar igara iz različitih kategorija nakon što platite pretplatu.
Ukratko, šta donosi budućnost igranja igara u oblaku?
Čak i igrači sa uređajima koji nisu moćni mogu da se uključe u neke od najtežih igara zahvaljujući revolucionarnoj inovaciji poznatoj kao igranje u oblaku. To je generalno dobar razvoj za sve igrače, uprkos svojim nedostacima.
Igranje u oblaku je budućnost video igrica i drastično će promeniti način na koji igramo igre. Ova tehnologija postoji već neko vreme. Međutim, zbog nedavnog napretka, igranje u oblaku je postala popularna opcija za igrače koji žele da igraju svoje omiljene igre bez brige o hardverskim zahtevima ili čekanju preuzimanja.
Međutim, kada uzmete u obzir sve prednosti koje igranje igara u oblaku nudi, kao i njegov potencijal da bude vrhunsko korisničko iskustvo. Teško je ne biti entuzijastičan o tome šta budućnost nosi za video igre.