Sadržaj
- 1 1. Korišćenje niskokvalitetnih materijala za reklamu
- 2 2. Loša priprema dizajna
- 3 3. Pogrešna postavka dizajna (nepravilno pozicioniranje)
- 4 4. Loše sušenje i post-obrada
- 5 5. Nedostatak provere pre štampe (nedostatak testnog primerka)
- 6 6. Odsustvo lektora za proveru gramatike
- 7 7. Neusklađenost boje na različitim materijalima
- 8 8. Pogrešan izbor tehnike štampe za određeni materijal
- 9 9. Nedovoljna održivost dizajna
- 10 10. Ignorisanje specifičnih uslova pranja i održavanja
Štampa na tekstilu je veoma popularan način za izradu promotivnih materijala, personalizovanih poklona ili modnih kolekcija. Međutim, kako bi krajnji proizvod bio kvalitetan, potrebno je obratiti pažnju na niz faktora tokom procesa štampe.
Odabir odgovarajuće tehnike štampe, priprema dizajna i pravilno rukovanje materijalima samo su neki od ključnih koraka. U ovom tekstu proći ćemo kroz najčešće greške koje se dešavaju tokom štampe na tekstilu i dati praktične savete kako da ih izbegnete i postignete profesionalan i dugotrajan rezultat.
1. Korišćenje niskokvalitetnih materijala za reklamu
Izbor sirovina, poput vrste tekstila i kvaliteta štamparske boje, igra ključnu ulogu u dobijanju finalnog štamparskog proizvoda. Jeftine tkanine često imaju nepravilnosti koje mogu narušiti izgled štampe, a takvi materijali brzo gube oblik i postaju neugodni za nošenje. Boje nižeg kvaliteta, sa druge strane, ne prijanjaju dobro za tkaninu, što može dovesti do bledenja ili pucanja štampane aplikacije već nakon nekoliko pranja.
Korisnici brzo primete razliku između reklamnog materijala sa kvalitetnom štampom i štampe koja brzo gubi na izgledu, što može negativno uticati na reputaciju brenda. Zato je preporučljivo ulaganje u visokokvalitetne sirovine i boje koje će obezbediti snažan vizuelni efekat, dugotrajnost i izdržljivost.
2. Loša priprema dizajna
Još jedna česta greška u procesu štampe jeste loša priprema dizajna, gde ključnu ulogu igraju dva faktora:
Neodgovarajuća rezolucija slike
Dizajni pripremljeni u niskoj rezoluciji često se razmazuju i postaju mutni kada se uvećavaju, što štampu čini nejasnom i neprofesionalnom. Preporučena rezolucija za štampu na tekstilu je najmanje 300 dpi, čime se obezbeđuje visok nivo detalja. Dizajn izrađen u manjoj rezoluciji može izgledati u redu na ekranu, ali kada se prenese na platno, gubi na kvalitetu.
Neusklađene boje u dizajnu
Boje koje vidimo na ekranu često izgledaju drugačije kada se odštampaju na tekstil. Digitalni ekrani koriste RGB boje, dok se za štampu uglavnom koriste Pantone ili CMYK skale. Prilagođavanje dizajna štamparskoj skali omogućava tačniju reprodukciju boja i smanjuje rizik od razočaranja zbog odstupanja u završnom proizvodu.
3. Pogrešna postavka dizajna (nepravilno pozicioniranje)
Ako dizajn nije pravilno centriran ili je postavljen preblizu ivica, može izgledati asimetrično i neuredno. Pogrešno pozicioniranje često se dešava kada se ne uzme u obzir veličina različitih delova tkanine i način na koji će dizajn izgledati na telu. Korisno je napraviti uzorak sa probnim dizajnom kako bi se precizno pozicionirao na gotovom proizvodu. Time se izbegavaju greške koje zahtevaju ispravke u celoj seriji.
4. Loše sušenje i post-obrada
Nakon štampe, proces sušenja i post-obrada su kritični za očuvanje kvaliteta. Nedovoljno sušenje boje može dovesti do razmazivanja, pucanja i ljuštenja već nakon nekoliko pranja. U post-obradi je potrebno koristiti odgovarajuću temperaturu i postupak za svaki materijal, jer različiti materijali zahtevaju različit tretman. Kvalitetan proces post-štampe čini proizvod otpornim na pranje i habanje, čime se garantuje da će štampa ostati sveža i postojana duže vreme.
5. Nedostatak provere pre štampe (nedostatak testnog primerka)
Kada se ne napravi testni primerak pre serijske štampe, greške u poziciji, veličini ili bojama često prođu neprimećeno sve dok cela serija nije već odštampana. Test primerak pomaže u otkrivanju svih mogućih nepravilnosti i omogućava korekcije pre početka masovne proizvodnje. Priprema testnog uzorka je mali, ali ključni korak za postizanje kvaliteta koji zadovoljava očekivanja kupaca.
6. Odsustvo lektora za proveru gramatike
Naizgled sitne pravopisne i gramatičke greške mogu imati veliki uticaj na percepciju proizvoda. Česte greške u pravopisu, kao i pogrešno napisane reči, često prolaze neprimećeno bez stručnog nadzora.
Angažovanje lektora obezbeđuje dodatni nivo kontrole kako bi svi natpisi na tekstilu bili pravilno napisani i gramatički ispravni. To je posebno važno za promotivne majice, brendirane uniforme i proizvode sa sloganima, jer greške mogu narušiti reputaciju brenda i povećati troškove zbog potrebe za ponovnom štampom.
7. Neusklađenost boje na različitim materijalima
Boje se različito ponašaju na različitim tipovima materijala – na pamuku, poliestru ili vunenom tekstilu. Na primer, pamuk često upija boje dublje, dok poliester reflektuje svetlost, što može izazvati razlike u tonu. Da bi se postigla konzistentnost, važno je testirati dizajn na svim materijalima koji će se koristiti. Ponekad je potrebno prilagođavanje boje ili tehnike štampe u zavisnosti od tkanine kako bi se zadržala usklađenost i kvalitet u celom asortimanu.
8. Pogrešan izbor tehnike štampe za određeni materijal
Različite tehnike štampe odgovaraju različitim tipovima tkanine, a nepravilno kombinovanje tehnike i materijala može uzrokovati brzo habanje ili loše prijanjanje boje. Na primer, sublimacija je pogodna za sintetičke materijale kao što je poliester, dok DTG (direktna štampa na tkanini) bolje funkcioniše na pamuku. Pravilnim izborom tehnike obezbeđuje se bolji kvalitet štampe i izdržljivost proizvoda.
9. Nedovoljna održivost dizajna
Sofisticirani dizajni sa sitnim detaljima mogu izgledati atraktivno, ali često gube svoj oblik i postaju neprepoznatljivi nakon nekoliko pranja. Detalji u štampi koji su previše sitni često nisu postojani na tkanini i mogu se brzo oštetiti. Prilikom dizajniranja za tekstil, važno je razmotriti jednostavnije i dugotrajnije oblike koji mogu izdržati svakodnevno korišćenje i pranje, čime se produžava životni vek proizvoda.
10. Ignorisanje specifičnih uslova pranja i održavanja
Svaki proizvod sa štampom zahteva specifična uputstva za pranje kako bi zadržao svoj izgled. Na primer, mnogi proizvodi sa štampom zahtevaju pranje na niskoj temperaturi ili bez izbeljivača, kako bi boje ostale postojane. Uputstvo za održavanje koje prati proizvod pomaže korisnicima da produže vek trajanja štampe, čime se povećava zadovoljstvo kupaca i smanjuje verovatnoća da će proizvod brzo izgledati istrošeno.