Sadržaj
Ako se svakodnevno suočavate sa gomilom stvari u stanu, nervira vas haos i nered, potrebna vam je efikasna rutina čišćenja doma. Svima nam se događa da u nekom trenutku naiđemo na hrpu papira na stolu, razne lične sitnice nasumično ostavljene na polici. No kada to postane “uobičajeni izgled” stana, vreme je za generalno raspremanje.
Vrlo je moguće da će vam trebati malo više od doterivanja. Jedan od načina da jednom sređen dom održi urednim jeste da se okrenete minimalističkom načinu života. Minimalizam nije samo održavanje čistoće doma, već životni stil i praktičan izbor dekoracije. Umesto da istaknete široku lepezu predmeta u hodniku i sobama, ovaj stil dizajna vas vraća osnovama.
Čista i prostrana estetika, upravno na tome se zasniva minimalizam. Premda deluje kao da ga je lako postići i ostvariti u enterijeru, zapravo može biti baš izazovno, naročito ako uživate u kupovini i gomilanju stvari. Predlažemo nekoliko saveta koji će vam pomoći da dizajnirate životni prostor elegantno i minimalistički.
Započnite misiju – raščišćavanje je prvi korak!
Kada želite da se okrenete minimalizmu, prvi je korak bez svake sumnje – čišćenje prljavštinje i raščišćavanje viška stvari. Posvetite svoje vreme ovom velikom zadatku. Možda je pametno da najpre uklonite sav sitan nered, usisate i onda da sagledate – šta je zapravo višak u vašem stanu?
Kako biste najlakše organizovali proces čišćenja, pripremite kartonske kartonske kutije ili kese za smeće i posebno označite koji su predmeti za čuvanje, šta je za prodaju prodaju, a šta ćete donirati. Naravno, pripremite kese za sve one stvari koje ćete baciti. Može potrajati satima—ako ne i danima—da se potpuno završi proces uklanjanja nereda, tako da nemojte biti obeshrabreni ako je vaš napredak spor. Možete pojednostaviti posao tako što ćete čistiti jednu po jednu sobu i postepeno se osloboditi viška stvari. Dakle, fokusirajte se samo na kuhinju, na primer, te pregledajte kuhinjske ormariće, klasifikujte posuđe, uklonite sve one rasparne šoljice za kafu i čaše, okrnjene tanjire ili činije koje više ne koristite. Potom izdvojite vreme da sa jednakom pažnjom pregledate i uredite dečiju, dnevnu i spavaću sobu. Kada završite sa uklanjanjem nereda, možete usredsrediti svoj um na dizajniranje svog prostora u nešto minimalističkije i estetski prijatnije. Zato budite sigurni da vaša kuća bude što je moguće više bez nereda.
Da biste uklonili osećaj preopterećenosti, možete razmisliti pomoć od profesionalnih čistača, koji imju alate i stručnost za pravilno odlaganje smeća. Jedna od opcija je da se sami pozabavite raščišćavanjem, a da po završetku angažujete agenciju koja će se pobrinuti za dubinsko čišćenje vašeg nameštaja. Uigran tim koji koristi savremene uređaje i proverene hemikalije vratiće sjaj vašim krevetima, dušecima i tepisima. Potražite više informacija na sajtu https://skviki.com.
Sledite pravilo „za svaki nov predmet jedan ide van”
Održavanje minimalističkog doma nije jednokratna aktivnost čišćenja, to je jednostavno proces koji traje. Stoga je izuzetno bitno primenjivati ponašanja koja jačaju naviku održavanja urednosti u vašem domu. Jedna od njih je i pravilo „za svaki nov predmet jedan ide van”. Prema ovom pravilu, za svaki kupljen predmet/uređaj/komad nameštaja potrebno je odbaciti jednu stvar jednake veličine i vrednosti.
Primera radi, ako želite da dodate novu knjigu na svoju policu sa knjigama, možete da nastavite i to uradite (minimalizam ne znači da treba da se lišite želja!). No, onda morate ili da donirate/poklonite/prodate još jednu svoju knjigu da biste napravili mesta za to. Ova navika sprečava gomilanje previše stvari, omogućava da se prostor doma prirodno maksimizira. Dakle, u isto vreme se održava lepota doma i sprečava gomilanje nepotrebnog nereda.
Držite se jedne palete boja
Estetika je od vitalnog značaja za održavanje minimalističkog doma. Stvara osećaj harmonije, organizovanosti i spokoja, što može učiniti da se osećate smireno i opušteno u svom životnm prostoru. Veliki deo estetike, ako ne i njena osnova krije se u bojama.
Ako vam budžet i vreme dozvoljavaju, razmislite o tome da svoje sobe ponovo okrečite i ofarbate u prave nijanse. Neutralni tonovi kao što su bela, siva i bež su odlični za dopunu nameštaja od prirodnog drveta, koji su osnovni elementi minimalističkog dizajna. Ne biste želeli da preplavite čula, tako da je dobra ideja pridržavati se dizajna u jednoj ili eventualno dve boje. Obavezno se dosledno držite ove prepouke u svakoj prostoriji za najbolji efekat.
Uredite svoj garderober
Nemojte pogrešiti, savršeno minimalistički dom je onaj koji obuhvata i nameštaj, ali i – vašu garderobu. Ako u svom ormanu imate gomilu odeće koju više ne nosite, razmislite o tome da je uklonite iz kuće. Dobro pravilo je da izbacite komade odeće koje niste koristili u protekloj godini. Iako je raznovrsnost odevnih predmeta važna da bi vam pomogla da izgledate najbolje, svođenje vaše garderobe na samo nekoliko komada koji odlikuju vaš stil može pomoći da bez nereda budu i vaš dom, i garderober, pa i um.
Štaviše, raščišćavanje ormara vam takođe omogućava da postanete svesniji odluka o kupovini odeće. Tako ćete na duže staze održati minimalizam u svim aspektima. Takođe, kada imate strožiji proces odabira odeće, težićete ka tome da prednost date dobrom kvalitetu tokom kupovine.
Dajte prioritet slobodi kretanja
Minimalistički dom se ne zaustavlja samo na vlasništvu nad osnovnim komadima nameštaja. Zapravo, mnogo je bitnnije da pravilno i strateški postavite i rasporedite nameštaj kako biste izbegli prenatrpanost u prostoriji i omogućili neometano kretanje.
Stvorite dobar osećaj protoka u svakoj sobi u vašem domu. Učinite to tako da predmeti ne ometaju kretanje ili traže od vas da se “provlačite”. Posebno raščistite one zone u stanu koje su frekventnije, poput predsoblja i hodnika. Uverite se da su u dnevnoj sobi i trpezariji stolovi i stolice raspoređeni na odgovarajući način i da nude dovoljno prostora da ljudi udobno obeduju, razgovaraju i uživaju.
Kada insistirate na prostranijem rasporedu, pa čak i ako to znači izbacivanje fotelje ili klub stočića iz sobe, učinićete kretanje po kući lakšim za vas, celu porodicu i, naravno, vaše goste. Na kraju, svima će uvek biti prijatnije da borave u urednom i elegantno uređenom prostoru bez previše nameštaja i dekora.