Sadržaj
Dok se u detinjstvu milenijalaca i starijih generacija nikad nije postavljalo ovakvo pitanje, za generaciju z i generaciju alfa odvajanje dece od ekrana jedan je od najvećih izozova za roditelje. Telefoni, tableti i televizori su intenzivno zastupljeni u našim životima i deca pored nas od najranijeg detinjstva usvajaju navike gledanja u ekrane. Iako tehnologija može pružiti korisne sadržaje, prekomerno korišćenje uređaja utiče na razvoj i socijalne veštine dece. Gojaznost, smetnje u govoru, poremećaj pažnje i koncentracije, povećana anksioznost, samo su neke od posledica koje sa sobom nose moderne tehnologije. Roditelji ovo dobro razumeju, ali se pitaju kako da odvoje decu od ekrana kada su oni svuda oko nas. U nastavku teksta napisaćemo nekoliko ideja koje možete početi da primenjujete odmah.
Pre svega – uspostavite pravila o korišćenju ekrana
Kao i za bilo koju drugu stvar koju treba da naučite svoje dete, važno je da kao roditelj postavite granice, odnosno crvene linije koje dete ne sme da pređe. Na primer, možete odrediti da ekrani nisu dozvoljeni za vreme obroka ili pre spavanja. Uključite decu u kreiranje ovih pravila, jer će ih tako lakše prihvatiti i poštovati. Sećate se da su nekad crtani filmovi emitovani u 19:15 i da je to bilo jedino vreme kada su deca gledala u ekrane televizora. Tako i sada možete sami odrediti vreme kada će dete moći da gleda sadržaj koji voli, na primer 15-20 minuta. Ovo može pomoći deci da razumeju balans između zabave na ekranu i van njega.
Predložite nedeljni ili vikend izazov u kojem svi u porodici pokušavaju da izbegnu ekrane. Neka deca predlažu aktivnosti koje mogu raditi sa roditeljima, što ih može dodatno motivisati.
Planirajte aktivnosti koje će ih zainteresovati
Roditeljima često treba malo vremena da nešto odrade, a kako bi dete bilo mirno za to vreme puste mu crtane filmove. Probajte da odložite sve obaveze koje možete kako ne biste pravilu ovu grešku. Time zbunjujete dete kada može da prati određene sadržaje, a kada ne. Deca zapravo gledaju u ekrane kada im je dosadno. Zato, ako se pitate kako odvojiti decu od ekrana, setite se ovih alternativa.
Ukoliko treba nešto da skuvate, zovite dete da vam pomogne umesto što ćete mu dati telefon u ruke. Dajte im da mute jaja, mese testo, prelivaju vodu iz čaše. Na taj način će se dobro zabaviti, a vi ćete moći da završite svoje obaveze u kuhinji.
Ukoliko želite da očistite stan, najpre zainteresujte dete kroz zajedničku igru. To može da bude pravljenje nekih figura od plastelina, razvlačenje ljigavca, crtanje, bojenje, i slično. Kada dete bude počelo samo da se igra, vi pređite na svoje kućne obaveze. Starijoj deci možete dati slagalice ili lego kocke koje će im dodatno pomoći da razviju logičke veštine.
Dobar trik je i skrivanje igračaka. Ukoliko su detetu stalno dostupne iste igračke, one mu dosade. Zato sakrijte neke od njih i ponovo dajte detetu posle izvesnog vremena. Oduševiće se kao da su nove.
Potrudite se da budete napolju što više
Boravak na svežem vazduhu i fizička aktivnost su ključni za zdravlje dece. Ponekad je dovoljno samo ih povesti u park ili dvorište da trče, skaču, voze bicikl ili se igraju loptom. Ukoliko imate decu stariju od jedne godine, napravite mali lov na blago u dvorištu ili ispred zgrade. Sakrijte male predmete i dajte deci mapu s tragovima. Ova vrsta igre uključuje fizičku aktivnost, ali i rešavanje problema, što deci može biti uzbudljivo.
Kako odvojiti decu od ekrana je taktika koju možete preuzeti iz vrtića
U vrtićima su deca često angažovana u aktivnostima koje podstiču razvoj kroz igru, što pomaže u smanjenju vremena provedenog ispred ekrana. Državni vrtići u Srbiji obično nude osnovne aktivnosti, kao što su crtanje, pevanje, igre i fizičke aktivnosti, ali se mogu razlikovati od vrtića do vrtića. Privatni vrtići ponekad pružaju dodatne aktivnosti poput časova engleskog jezika, sportića, radionica kreativnog pisanja ili umetničkih radionica.
Sigurno da možete i kod kuće da napravite kreativne radionice poput crtanja, pravljenja figurica od kartona, papira i plastelina, pravljenja novogodišnjih ukrasa ili farbanja uskršnjih jaja. Kao što u vrtićima imaju određeno vreme kada slušaju priče ili pevaju pesmice, napravite i kod kuće deci takvu dnevnu rutinu. Zajedno smišljajte priče – neka dete započne, a vi je nastavite. Tako razvijate njihove komunikacione veštine i ohrabrujete maštovitost.
Videli ste iz svega navedenog kako odvojiti decu od ekrana, a sigurno da možete uz malo kreativnosti smisliti još mnogo dobrih igrica za vašu decu. Imajte na umu da na taj način radite najbolju stvar za njih.