Iako većina ljudi odlazi na pregled kod stomatologa u slučaju kada ih nešto boli ili osećaju neku neprijatnost, poslednjih godina sve se više pažnje posvećuje estetici zuba. Estetska stomatologija je zaista puno napredovala i može ponuditi razna i pre svega brza rešenja za skoro svaki problem. Jedna od najtraženijih procedura jeste procedura postavljanja krunica, kako u većim gradovima tako i u manjim mestima. Ukoliko imate oštećenje zuba, krunica će mu povratiti lep izgled i pre svega funkcionalost. Mogu se raditi kao pojedinačne ali i ukoliko je potrebno za više zubnih površina. One se koriste kao zamena za gornji deo, koji se naziva i krunični deo, i predstavljaju određenu vrstu zaštite.
Kako teče procedura
Postavlja se pitanje kako se ugrađuju navlake za zube? Priprema počinje brušenjem koje se sprovodi uz primenu lokalne anestezije. Uzimaju se otisci koji se koriste za izradu trajnih navlaka. Privremene navlake ili krunice se nose sve do naredne posete, kada će stomatolog izvaditi privremenu krunicu ili krunice i probati one koje su izrađene kao trajne. Tada se proverava oblik, veličina, kao i boja a i vrši se prilagođavanje po potrebi.
Finalna proba je izuzetno važna u čitavom procesu jer se tada vrši provera da li je nova krunica dobro oblikovana i kako se uopšte uklapa u vilici. Zatim sledi konačan odgovor na pitanje kako se ugrađuju navlake za zube. Kada se krunica savršeno uklopi nakon svih procesa obrade, stomatolog će je čvrsto zacementirati i to je kraj procesa. Za svega nekoliko poseta stomatologu možete imati blistav osmeh, koji se naziva i holivudski, jer ga imaju sve velike zvezde. Pored privlačne estetske strane, najveći bonus je funkcionalnost koju ćete povratiti kao da oduvek imate svoje prirodne zube.
Endodontska terapija
Pre ugradnje krunica moguće je da će pacijentu biti potrebno lečenje kanala korena, i to ukoliko je karijes doveo do nekog oštećenja koje se mora sanirati pre čitave procedure. Ovo je neophodno onda kada karijes prodre veoma duboko i zahvati i živac. Tek nakon izvršene procedure lečenja kanala korena, moguće je započeti proceduru postavljanja krunica. Od izuzetne je važnosti postaviti čvrste temelje jer će samo na taj način krunice biti trajne i kvalitetno odrađene. Ako se krunica postavlja samo iz estetskih razloga, onda nema potrebe za velikim brušenjem, već se tada radi o brušenju od svega 0.5 mm. Najbolje je kada se odjednom izbruse i donja i gornja vilica i odmah uzmu otisci a potom izrade i privremene krunice. Sve to može i posebno za svaku vilicu ali je napornije za pacijenta jer se ceo postupak ponavlja dva puta, pa se prethodno rešenje bolje pokazalo u stomatološkoj praksi, kada je sve gotovo za nekoliko sati.
Vrste krunica
U savremenoj stomatologiji se koriste dve vrste krunica, to su keramičke i metalokeramičke krunice. Metalokeramičke krunice su napravljene od metalne osnove, preko koje ide keramika. Metal se u ovom slučaju koristi zato što je otporan na oštećenja i lako se spaja sa keramikom. Ove krunice su znatno jeftinije upravo zbog metala koji se koristi kao materijal za izradu. Bezmetalne krunice su donele pravu revoluciju u stomatologiji, a uglavnom se prave od cirkonijuma. Cirkonijum ima fantastične estetske performanse.
Prednost ovih bezmetalnih krunica jeste i njihova biokompatibilnost, jer ne izazivaju nikakve alergijske reakcije. Zatim tu je vrlo brza izrada, čvrstoća i dokazana dugotrajnost. Kod ovih krunica rizik od lomljenja je smanjen na minimum, jer je ovaj materijal veoma izdržljiv. Bezmetalne krunice ne stvaraju tamne linije kao što se to može dogoditi kod matalokeramičkih krunica. Izbor odgovarajućeg materijala se vrši za svakog pacijenta posebno, jer zavisi od individualnih potreba, složenosti slučaja, kao i od položaja ali i od toga koliko su pacijentu zdrave desni.
Šta nakon postavljanja krunica
Odmah nakon postavljanja krunica može se dogoditi da pacijent oseti nelagodnost ali ona veoma brzo prolazi. Ukoliko još uvek na mestu gde je urađena krunica imate živac, može doći do osetljivosti na hladno, koja takođe kratko traje. Ako se javi bol, potrebno je da odmah odete kod stomatologa kako bi se taj problem rešio. Takođe, neophodno je da vodite brigu o vašim zubima i da sprovodite redovnu oralnu higijenu. To činite pomoću paste i četkice, ali redovno koristite i interdentalnu četkicu ali i konac. Isto tako poželjno je da svakodnevno koristite tečnost za ispiranje usta. Možete koristiti i dentalni tuš, koji je odlično sredstvo u održavanju pravilne oralne higijene. Redovne kontrole kod stomatologa su ključne kako bi se sprečile razne bolesti, pre svega karijes. Samo na taj način će vam postavljenje krunice trajati dugo, a osmeh biti savršen.