Na teritoriji Srbije žive 94 vrste sisara, a to je skoro dve trećine svih vrsta koje žive u Evropi. Lovljenje je jedan od razloga za smanjenje broja životinja u Srbije. Čovek je svojom delatnošću izmenio izgled Zemlje i u znatnoj meri oštetio biosferu. Na ogromnim površinama potpuno su uništeni prirodni ekosistemi (šume, stepe, močvare) ili su zamjenjeni veštačkim (plantaže, farme, naselja). Menjajući ekosistem čovek je nesveno ugrozio mnoge životinjske vrste a čak neke doveo i do ivice istrebljenja.
Vidra
Vidre spadaju u ugrožene životinjske vrste, ima dugo i vitko telo i kratke noge. Među prstima su joj plovne kožice, a ima i oštre kandže. Može da se uspravi na zadnje noge i da tako stoji po nekoliko minuta.
Dabar
Područje reke Zasavice, koja se nalazi u Vojvodini, naseljeno je dabroovima donesenim iz Nemačke. Dabrovi se hrane korom mladog drveta i vodenim biljkama. Grade branu od oborenih stabala, koja je ujedno i sklonište za ove životinje.
Mrki medved
Mrki medved spada u najkrupnije životinje naše zemlje. Lovi noću a preko dana spava. Živi povučeno, a samo u izuzetnim slučajevima može da napadne čoveka. Ženka obično rađa od jednog do četiri mečića.
Beloglavi sup
Beloglavi sup je naša najveća ptica. Ova retka vrsta lešinara, hraneći se uginulim životinjama sprečava širenje zaraza i na taj način učestvuje u „prirodnoj reciklaži“. Najveća kolonija beloglavog supa nalazi se u specijalnom rezervatu prirode „Uvac“.
Ilustracija – Ugrožene životinje u Srbiji
Ilustracija ugroženih životinja u Srbiji
Pogledajte i tekstove o retkim i ugroženim životinjama u svetu i o najugroženijim biljnim vrstama u Srbiji