Sadržaj
Dugotrajnost muške obuće ne zavisi samo od kvaliteta izrade već i od pravilnog održavanja. Ovo se posebno odnosi na muške kožne cipele, koje se nošenjem oblikuju prema specifičnom obliku stopala, pružajući podršku na pravim mestima i smanjujući pritisak na osetljive tačke. Postaju sve udobnije i uz redovno održavanje možemo ih dugo nositi, uživajući u sigurnosti svakog koraka.
Stare cipele – ljubav i nostalgija
Postoji zaista poseban osećaj zadovoljstva koji imamo kada hodamo u svojim starim cipelama. Možda to najbolje opisuje čuveni stih: “Domovino, volim te kao svoje stare razgažene cipele” (Mi Pais, Te amo como mis pisados zapatos viejos). Ljubav prema domovini, osećanje koje se ne gubi i kad odemo na drugi kraj sveta, pesnik poredi upravo sa osećajem udobnosti koje pružaju stare omiljene cipele!
Osećaj se sa vremenom pojačava, jer nije to više samo fizička udobnost, već su tu i sećanja i priče koje one nose iz šetnji po lepim mestima, susreta sa dragim ljudima… Uz nostalgiju ide i dobro prepoznatljivo zadovoljstvo kada obuvamo svoje stare cipele u kojima se već dugo osećamo tako prijatno.
Saveti za održavanje muške obuće
Prvi savet za pravilno održavanje muške obuće je redovno čišćenje. Prašina, voda, prljavština, čemu je obuća izložena prilikom svakog nošenja, ako se ne uklone na vreme mogu oštetiti materijal od kojeg je obuća napravljena, ma koliko taj materijal bio kvalitetan. Zato redovno čistite obuću i za to koristite meku četku ili krpu, uz korišćenje i nekog od sredstava za čišćenje obuće.
Za čišćenje obuće koriste se:
– kreme za zaštitu kožne obuće i njenu hidrataciju,
– spej za impregnaciju koji štite obuću od vlage i prljavštine,
– dezinfekcioni sprej za održavanje svežine obuće.
Drugi savet za održavanje obuće odnosi se na sušenje posle nošenja po kiši. Nemojte sušiti obuću direktno na suncu ili neposredno pored izvora toplote. Preporučuje se ubacivanje novinskih papira u vlažne cipele čime se rešava problem suvišne vlage.
Održavanje kožne obuće
Kožna obuća zahteva posebnu negu jer bez pravilnog održavanja može doći do pucanja kože. Preporučuje se čišćenje mekom krpom uz malo sapunice, a nakon toga sušenje na sobnoj tempretauri. Još zahtevnija je obuća od lakirane kože na koju posle čišćenja krpom treba naneti namensku tečnost za lakiranje. Završno glancanje vraća stari sjaj i cipele izgledaju kao nove.
Kožne cipele muške, a isto važi i za ženske, neophodno je redovno mazati kvalitetnom kremom ili voskom jer to štiti kožu i poboljšava njen izgled. Preporučuje se i povremeno korišćenje hidratantnih krema ili losiona za obuću, koji sprečavaju isušivanje kože i vraćaju joj fleksibilnost.
Za zaštitu od vlage koristi se sprej za impregnaciju koji stvara zaštitni sloj na površini kože i omogućava bezbedno nošenje kožnih cipela i u kišnim danima.
Održavanje letnje obuće
Letnja obuća, kao što su sandale i mokasine, takođe zahteva redovno održavanje, najviše zbog izloženosti znojenju i prašini tokom nošenja. Za održavanje dovoljno je pranje mlakom vodom sa malo blagog deterdženta.
Za svežinu letnje obuće treba koristiti sprej za dezinfekciju i osvežavanje obuće. U periodu kada ne nosite letnju obuću ostavite je na suvom mestu, jer vlažnost uzrokuje pojavu plesni.
Znajući koliko znači udobna obuća, neka vam ne bude teško da je redovno održavate. Time čuvate njen izgled i udobnost, tako da vaše omiljene cipele možete nositi čak i niz godina.
Popravka omiljenih parova – poseta majstoru
Kada je vreme da posetite obućara sa svojim starim cipelama? Često, sentimentalna vrednost i udobnost koje pružaju stare cipele čine ih nezamenljivima, ali svaki par na kraju zahteva stručnu intervenciju. Jedan od glavnih znakova da je potrebna popravka je kada primetite da se đon odvaja od gornjeg dela cipele ili kada vidite značajno trošenje đona koje može uticati na vaš hod.
Pukotine ili rupe na koži takođe su jasan signal da je vreme za posetu obućaru. Ako se koža počne guliti ili pucati, obućar može ponovo ofarbati i zalepiti oštećene delove, a isto tako može zameniti ceo komad kože ako je potrebno. Profesionalac će znati kako da najbolje popravi oštećenja i vrati cipelama originalni izgled i funkcionalnost.
Još jedan razlog za posetu obućaru je neudobnost koja se javlja usled istrošenih uložaka ili unutrašnjeg dela cipele. Obućar može zameniti uloške i drugi unutrašnji materijal kako bi se povratila prvobitna udobnost.
Ne zaboravite i na estetsku stranu; obućar može obnoviti i oživeti izgled vaših starih cipela. Zamena izlizanih pertli, poliranje i uklanjanje mrlja čini čuda za opšti izgled cipela. Ako su vaše cipele izgubile formu, obućar može koristiti profesionalne alate i tehnike da ih vrati u originalno stanje.