Sadržaj
Za razliku od mnogih evropskih naroda, i na istoku i na zapadu, koji se tokom letnjih dana rashlađuju vrelim ili bar toplim napicima (prvenstveno čajevima), mi sa ovih prostora teško odustajemo od navike da se protiv vreline borimo što hladnijim napicima. Postoje razni ledeni napici koje možete pripremiti i sami kod kuće, a Duhoviti vam u ovom tekstu predstavlja neke od njih.
Rashladne komore u restoranima prepune su svih vrsta bezalkoholnih i alkoholnih napitaka, kojima se barem privremeno gasi žeđ. Ledena kafa u svim varijantama i izdanjima mnogima je neizostavni letnji napitak i ujedno poslastica, uz omiljene dodatke tipa sirup od karamela ili kugla sladoleda. Osim toga, domaća radinost poznaje na desetine recepata za sirupe i sokove od raznih vrsta biljaka, koji se sve češće čuvaju u zamrzivačima, umesto u špajzevima pored ostale zimnice, gde im je nekada bilo mesto.
Kako se pravi sok od zove, sirup od nane, ledena kafa – u redovima koji slede poklanjamo vam 5 recepata za pripremu najboljih ledenih napitaka za letnje osveženje.
Ledena kafa
Nećete “promašiti temu” koju god i kako god da skuvate kafu i poslužite je kao ledenu. Počevši od hladne nes kafe, kojoj osim hladnog mleka mogu da se dodaju i kockice leda (ako vam ne smeta time oslabljeni ukus same kafe) ili sladoled i sirup od vanile ili karamela, tako da u stvari dobijete hladnu poslasticu, s ukusom kafe u pozadini.
Daleko stariji hladni “kafa napitak” koji datira još iz vremena kada nismo znali za nes kafu, jeste rashlađena jača crna ili turska kafa, kojoj se dodaje žumanac dobro umućen sa kašičicom-dve šećera. Slobodno možete da se prepustite ovom užitku (ukoliko se ne plašite konzumiranja svežih jaja tokom letnjih meseci posebno), tim pre što se u poslednje vreme sve češće čuju tvrdnje da sveža žumanca i nisu baš štetna onako i onoliko koliko se do skora verovalo.
U ledenu kafu spada i rashlađeni espreso, kojem se takođe, kao i Nes kafe, mogu dodavati sladoled, kockice leda ili omiljeni sirup. Uostalom, u mnogim kafićima će vam upravo espreso sa mlekom, sladoledom i šlagom poslužiti kada naručite ledenu kafu, nezavisno od toga šta vi lično smatrate da spada u ovako nazvan napitak. Ukoliko se kugla sladoleda prelije vrelim espresom, dobija se napitak pod nazivom affogato.
Najledeniju ledenu kafu možete dobiti na taj način što ćete skuvanu kafu, tursku, nes ili espreso, zamrznuti, bilo u flaši, bilo u posudama ili kesama za pravljenje kockica leda i zatim servirati tako što ćete ovako dobiveni led pomešati s hladnim mlekom. Posebno prija na putovanju – flašu sa zamrznutom kafom izvadite iz hladnjaka pred sam polazak na put i narednih nekoliko sati možete uživati u omiljenom ledenom napitku, naravno u onoj količini koju dozvoljava proces otapanja leda.
Recept za ledenu kafu
Ovo je samo jedan od sijaset načina pripremanja ledene kafe. U njoj ima svega što se inače može staviti u ovaj napitak, a zavisno od ukusa možete izostaviti neki od sastojaka.
Potrebno je (za jednu osobu):
- 1 šolja skuvane kafe,
- 1 do 2 kašičice mleka u prahu za kafu ili pola šoljice hladnog mleka ili kašiku-dve kondenzovanog mleka,
- šećer ili zaslađivač po ukusu,
- 2 kugle sladoleda (obično od vanile, ali i to zavisi od vašeg ukusa),
- 2 kašike šlaga,
- 1 kašika sirupa od čokolade,
- 3 do 4 kockice leda.
Priprema: U veću čašu staviti led i sladoled. Preko sladoleda sipati kafu, skuvanu sa šećerom ili pomešanu sa zaslađivačem. Preko kafe staviti šlag, koji možete preliti čokoladnim sirupom kao dekoracijom.
Biljni sirupi
Domaćice na našim prostorima oduvek su koristile najbolje biljke i voće za izradu domaćih sokova, koji su posebno dragoceni tokom dugih zimskih dana. Gotovo da nema bilja od kojeg se, bar u pojedinim krajevima, ne prave sirupi, a tek o voću da i ne govorimo. Naročito su popularni sokovi od lekovitog bilja.
S pojavom zamrzivača, u mnogim domaćinstvima sirupi i sokovi se ne pripremaju na tradicionalan način, koji često podrazumeva upotrebu konzervansa ili termičku obradu, ili pak dodavanje ogromne količine šećera, koji je jedna vrsta prirodnog konzervansa, već pripremljene, sveže sirupe, čuvaju duboko zamrznute i vade ih iz hladnjaka po potrebi. Bez opasnosti od kvarenja, do kojeg neretko dolazi kada se ne koriste konzervansi, posebno kada se flaša sa sokom ili sirupom drži otvorena duže od nedelju dana.
Recepti za bilje sirupe
Sok od zove
Potrebno je:
- 40 cvetova zove
- 1 limun
- 2 kesice limontusa
- 2 kg šećera
- 5 l vode
- (po starinskom receptu iz doba kada nije bilo zamrzivača, na 10 cvetova zove stavljali su 1 kg šećera, 1 limun i 1 l vode – veća količina šećera je upravo onaj sastojak koji je “održavao” ovaj sok, bez zamrzavanja).
Priprema: Cvetovo zove, koju je najbolje brati tokom sunčanog dana, pet dana posle kiše (da bi se iskoristio najlekovitiji sastojak – polen) i to samo potpuno rascvetane cvetove, sipati u posudu u koju može da stane 5 l vode.
Šećer i limontus rastopiti na tihoj vatri u dva litra vode, skloniti sa ringle, dodati preostalu količinu vode i oprani limun koji je iseckan na kolutove. Poklopiti posudu i ostaviti na tamnom mestu 24 sata. Zatim procediti. Sok iz limuna takođe ocediti, kao i same cvetove zove, kako bi se iz njih “izvuklo” što više korisnih sastojaka.
Ovako pripremljen sok sipati u manje ili veće flaše, zavisno od veličine porodice, budući da ga po odmrzavanju valja iskoristiti u roku od sedam dana, pa staviti u hladnjak do upotrebe.
Sok od zove, ruzmarina i nane
Potrebno je:
- 40 cvetova zove
- 4 struka ruzmarina
- veza nane
- 3 kg šećera
- 3 l vode
- 5 limontusa
- 2 limuna.
Priprema: Zovu, ruzmarin i nanu posipati limontusom i rukom utrljati, pa dodati vodu i iseckan limun i ostaviti na mračnom mestu 24 časa. Procediti, iscediti sok iz limuna pa dodati šećer i ostaviti još 24 časa da ostoji, uz povremeno mešanje kako bi se sav šećer istopio. Sipati u flaše i staviti u hladnjak.
Sirup od nane
Potrebno je:
- Veća veza ili 150 gr nane
- 500 gr šećera
- 1 limun
- 2 kesice limontusa
- 1 kg šećeera
- 1,5 l vode.
Priprema: Opranu svežu nanu iseckati, pomešati sa 500 gr šećera, iseckanim limunom i limontusom, izgnječiti rukama i preliti vodom pa ostaviti na mračnom mestu 24 časa. Procediti, nacediti limun, dodati preostali šećer i tokom naredna 24 časa povremeno mešato da se šećer otopi. Odložiti u hladnjak do upotrebe.
Sirup od koprive
Potrebno je:
- 50 komada mladih vrhova koprive
- 4-5 limuna (ili 3 limuna i 3 pomorandže)
- dve kesice limontusa
- 3 kg šećera
- 4 l vode
- opciono: 200 gr meda
Priprema: Oprane listove koprive ostaviti da odstoje u vodi pola sata pa ocediti tu vodu i dodati 4 l vode, limontus i naseckan limun (i eventualno pomorandže). Kada odstoji 24 sata na mračnom mestu, ocediti, nacediti limun i pomorandže, dodati šećer i uz povremeno mešanje ostaviti da odstoji još jedan dan. Ukoliko dodajete i med, istopite i njega u toj tečnosti. Sipati u flaše i zamrznuti.
Zahvaljujući zamrzivačima više i nije potrebno praviti sokove od voća sa šećerom. Dovoljno je samo izmiksati voće pa tako dobivenu smesu zamrznuti kako bi bila dostupna i van sezone. Najbolje je piti ovakav sok bez mešanja sa vodom, a ukoliko je pregust ili presladak, može se i razblažiti, bilo običnom, bilo gaziranom vodom. Naravno, u cilju ekonomičnosti smesa od voća razblažuje se i većom količinom vode, pri čemu je upotreba šećera neminovna, a budući da se on dodaje posle odmrzavanja soka, njegova količina zavisi od ukusa konzumenata.
1 komentar
Bukvalno otvaram tekst i prvo sto mi pada na pamet je sok od zove. Kad je leden mislim da ne postoji bolje osvezenje. 🙂 I sama ga pravim!