Sadržaj
U bukvalnom prevodu, feng šui znači voda-vazduh, a reč je o drevnoj kineskoj praksi stvaranja ravnoteže u prostoru posredstvom energije či. Rezultat je miran i harmoničan život u takvom okruženju.
Veruje se da feng šui okruženje utiče na sve aspekte života – psihički život čini stabilnijim, svakodnevne aktivnosti manje stresnim, a pruža se mogućnost i za prosperitet u karijeri. Upravo su to razlozi obožavanja ovog principa i težnje da se primeni apsolutno svuda, a najviše u životnom i poslovnom prostoru. Način da se privuče či energija jeste pravilno postavljanje predmeta i stvari u okruženju, tako da postoji sklad između elemenata vatre, vode, zemlje i metala.
Ipak, ako mislite da nemate dovoljno novca i kreativnosti da uredite feng šui enterijer, grešite, jer su njegovi principi univerzalni i koriste ih drugi stilovi. Uostalom, ova tehnika ne traži ništa nemoguće i specifično – čak je treba prilagoditi ličnim potrebama i kulturi. U nastavku teksta saznajte na koji način to možete učiniti.
Saveti za dnevnu i spavaću sobu
Dnevna i spavaća soba imaju poseban značaj u domu, jer u njima provodimo najviše vremena. Glavno pravilo feng šuija jeste da ove (ali i sve druge) prostorije budu izrazito osvetljene. Topli tonovi ili jin boje na zidovima širiće pozitivnu energiju i stvarati efekat mira i spokoja. Takođe, prozore nikako ne treba opterećivati teškim i tamnim zavesama i draperijama, već najjednostavnijim prozirnim laganim materijalima u beloj ili bež nijansi.
Kada je reč o izboru i rasporedu nameštaja, postoji nekoliko pravila. Glomazan nameštaj je suvišan i u dnevnoj i u spavaćoj sobi, jer se prostor vizuelno sužava i deluje tesno i zagušljivo. Drugo pravilo je da treba izbegavati nameštaj sa oštrim ivicama, i na kraju, u spavaćoj sobi ne treba držati elektroniku, zbog ometanja protoka energije i narušavanja harmonije.
Feng šui u kuhinji
Kuhinja kao izvor bogatstva i blagostanja takođe mora biti osvetljena, pa će i na njenim zidovima najbolje pristajati svetle pastelne boje. Pošto feng šui enterijer potencira više prirodno osvetljenje nego veštačko, izbegavajte popularnu led rasvetu.
Važno pravilo koje primenjuju i svi drugi stilovi jeste i to da u kuhinji nema mesta suvišnim stvarima i predmetima. Oslobodite prostor od neispravnih uređaja, nepotrebnog posuđa i obavezno popravite vratanca na kuhinjskim elementima. Ormariće i police držite zatvorenim, a pravilo da predmeti budu okrugli primenite i kod izbora posuđa.
Sledeći princip jasno suprotstavlja elemente vatre i vode, što znači da sudoperu i šporet ne bi trebalo držati u međusobnom dodiru. Trudite se i da u kuhinji preovladavaju prirodni materijali ili im pronađite kvalitetne zamene – na primer, kuhinjski površine osvežite radnim pločama od kvarca (široki izbor istih pogledajte ovde), čiji izgled podseća na prirodni kamen.
Feng šui dekoracija – sklad na minimalistički način
Kada je reč o dekorativi, u kojoj definitivno najviše uživamo, pravila feng šui tehnike su sasvim jasna. Najvažnije je da prostor ne bude prenatrpan detaljima, ma koliko oni bili lepi i dragoceni. Cilj je da svaki ukras nosi određenu simboliku i da bude postavljen na pravo mesto. Evo najvažnijih smernica:
- Dom dekorišite dragim predmetima, koji će vas u svakom trenutku asocirati na nešto ili nekog. To mogu biti vaši trofeji, nagrade, diploma, pokloni dragih osoba i sl.
- Napravite pažljiv izbor slika na zidu. One ne treba da prate formu triptiha, tj. da budu podeljene na tri dela, sem ako ne prate istu temu. U suprotnom direktno se remeti harmonija. Dominantne teme na slikama trebalo bi da budu proleće, sa motivima cveća, sunca, zelenila, ruža, božura. Izbegavajte da na vidnim mestima držite slike preminulih.
- Ogledala u domu moraju biti cela (nikako mozaik) i ne treba ih postavljati nasuprot vrata.
- Lampe mogu biti stimulatori svetlosti, pa samim tim i energije. Ako dom nema dovoljno prirodne svetlosti, obavezno ga treba osvetliti lampama.
- Biljke postavite u onim delovima doma gde je potrebno aktivirati energiju.
- Simboli koji za vas nemaju nikakvo značenje sasvim su nepotrebi u domu (npr. figura Bude).
- Neka u dnevnoj sobi dominiraju vodeni elementi – npr. akvarijum sa ribicama, koje simbolišu sreću i prosperitet.
- Mirišljave sveće i štapići su uvek poželjana dekorativa.
- Restaurirani nameštaj se može savršeno uklopiti u feng šui enterijer.
Higijena u domu
Feng šui koncept nikako ne podržava haos u domu. To znači da suvišnim predmetima, glomaznom nameštaju i neispravnim uređajima treba reći zbogom! Već je poznato da nered i loša higijena u stambenom, pa i poslovnom prostoru, inače podstiču negativnu energiju. Zato se trudite da ne zanemarujete ovaj princip kako bi dom zaista bio mesto harmoničnog života.