Sadržaj
- 1 Šta je plastična septička jama?
- 2 Koje su prednosti plastične septičke jame?
- 3 Koji su nedostaci plastične septičke jame?
- 4 Kakve su betonske septičke jame?
- 5 Mane betonskih septičkih jama
- 6 Kako se radi odgušenje septičkih jama?
- 7 Zatvaranje poklopca kao zadnja faza
- 8 Koju septičku jamu izabrati? Šta sve utiče na izbor?
U nekim područjima, još uvek postoje septičke jame. One se prave kada nema uslova za kanalizaciju i zbog toga se moraju pažljivo isplanirati i montirati. Moraju biti dovoljno čvrste i velike da prime sav otpadni materijal, tako da se on sakupi na jednom mestu pre nego što se ispusti u okolinu. A da li je bolja plastična ili betonska septička jama, saznajte u narednim redovima teksta.
Šta je plastična septička jama?
Plastična septička jama se pravi od posebne vrste plastike, najčeće od polietilena ili polipropilena. Imaju istu funkciju, kao i sve druge septičke jame, a svaka ponaosob ima svoje prednosti i mane.
Koje su prednosti plastične septičke jame?
Najveća prednost plastičnih septičkih jama je što ne zahtevaju teške mašine za postavljanje, tako da je instalacija izuzetno jednostavna. Isto tako, činjenica da su pravljene od lakšeg materijala, transport čini bržim i jednostavnijim. Stoga su plastične septičke jame znatno bolje rešenje kod lokacija sa lošim pristupom.
S obzirom da su plastične, jame su otporne na koroziju i hemijska oštećenja, pa se neće raspasti prilikom ubacivanja hemijskih sredstava u nju, radi razgradnje otpadnih materija. Plastične septičke jame su zbog toga veoma praktične i dugotrajne. Vredi napomenuti da je materijal jedna od prednosti i kada dođe do toga da se mora uraditi odgušenje kanalizacije, odnosno u ovom slučaju, septičke jame. Nadalje, plastične septičke jame se bolje prilagođavaju tlu od betonskih. Ovakva adaptivnost je naročito korisna kada dođe do pomeranja tla. Tada plastična septička jama neće biti oštećena.
Koji su nedostaci plastične septičke jame?
Plastične jame su manje izdržljive od betonskih. Imaju kraći vek trajanja, a do oštećenja može doći kada su izložene velikom opterećenju i mehaničkim udarima (tada se mogu ozbiljno deformisati). Takođe se mogu oštetiti i prilikom transporta ili postavljanja, ako se ne prevezu ili montiraju na pravilan način.
Kakve su betonske septičke jame?
Betonske septičke jame su trajnije od plastičnih. Stabilnije su i ne mogu se mrdati usled pomeranja tla, što je naročito korisno kod trusnih područja. Posebno su pogodne kada se radi odgušenje kanalizacije, jer mogu pretrpeti jake fizičke udarce. One su dugotrajnije rešenje, jer su stabilnije za skladištenje velike količine otpadnih voda.
Interesantno je da se betonske jame često prave ispod površina gde je gust saobraćaj i gde prolaze teška vozila (poput teretnih kamiona), a sve zbog toga što imaju izuzetnu nosivost.
Mane betonskih septičkih jama
Instalacija betonske septičke jame je mnogo teža, jer zahteva tešku mehanizaciju i iziskuje veće troškove. Betonske jame takođe, iako su daleko čvršće i stabilnije od plastičnih, mogu biti sklone pucanju usled promene temperature.
Kod septičkih jama je veoma važno da zadrže sve otpadne vode na jednom mestu, kako se iste ne bi izlivale po plodnom zemljištu.
Kako se radi odgušenje septičkih jama?
Odgušenje septičkih jama, bilo da su plastične ili betonske, se radi u nekoliko faza, baš kao i odgušenje kanalizacije. Prva faza je svakako priprema. Licencirani vodoinstalateri imaju profesionalnu zaštitnu opremu, poput odela, rukavica i zaštitnih naočara, koje ih štite da ne dođu u kontakt sa toksičnim materijalima.
Proces odgušenja počinje otvaranjem poklopca septičke jame, dok dalje faze zavise od kompleksnosti situacije. Kao drugi korak se uglavnom nameće proveravanje nivoa otpadnih voda. Ovaj korak se takođe primenjuje i kod redovnog servisiranja. Nivo otpadnih voda ne sme preći odeđenu jedinicu, jer je tečnost tada potencijalno može postati rizična. Tada, baš kao i kada je nivo naslaga previše visok u cevima, potrebno je uraditi profesionalno odgušenje kanalizacije.
Pražnjenje jame je najvažniji korak i on se radi uz pomoć pumpe za isisavanje otpada ili vakumske cisterne.
Zatvaranje poklopca kao zadnja faza
Pre zatvaranja poklopca, potrebno je isprati zidove septičke jame, kako bi se u potpunosti očistila od otpada. Isto tako, morate proveriti da li su zidovi i poklopac u dobrom stanju, odnosno ima li pukotina ili oštećenja koja bi zahtevala sanaciju. Zatim je važno dobro pričvrstiti poklopac.
Sama izgradnja septičke jame je veoma zahtevan poduhvat, a ako dođe do oštećenja, potrebno je biti veoma oprezan da se ne uruši ceo sistem i ne ošteti objekat, usled izlivanja otpadnih voda.
Koju septičku jamu izabrati? Šta sve utiče na izbor?
Kada je reč o izgradnji septičke jame, neophodno je da stručnjaci ispitaju teren i da utvrde same potrebe domaćinstva ili objekta.
Ako razmišljate o izgradnji jame, prvo uradite procenu, pa tek onda izaberite vrstu septičke jame. U ovom slučaju važno je da razmislite kakav je vaš objekat, kao i tlo na kome se nalazi. Primera radi, ukoliko posedujete objekat na zemljištu koje izdržava veliku nosivost, preporučljivo je da izaberete betonsku jamu. Veličina septičke jame je isto važna i ona se bira u skladu sa brojem ljudi koji žive u objektu.
Cena bi se takođe morala uzeti u obzir. Sigurno je da su betonske jame skuplje, zbog materijala, dok su plastične jame povoljnije. Trebalo bi dobro razmisliti i u skladu procenom tima doneti najkorisniju i najfunkcionalniju moguću odluku.