Sadržaj
Moderni enterijeri postavljaju nove standarde u dizajnu, stavljajući fokus na funkcionalno i prijatno okruženje za svakodnevno uživanje. Deo ovakvog savremenog ambijenta čine i tehnički uređaji, a među njima se posebno ističu televizori.
Da bismo postigli maksimalnu funkcionalnost i udobnost prilikom gledanja serija, filmova i utakmica, važno je da TV bude pravilno postavljen u prostoriji. Ukoliko ga ne instalirate na odgovarajuću poziciju, pri dužem gledanju možete osetiti naprezanje očiju i mišića vrata. Iz tih razloga, optimalan ugao i visina na kojoj ćete pozicionirati uređaj je od ključne važnosti.
U ovom tekstu daćemo vam nekoliko važnih saveta koji se tiču postavljanja televizora sa stanovišta ergonomije. Primenite ih prilikom montaže TV-a na zid ili postavljanja na komodu, i gledanje omiljenih sadržaja biće mnogo prijatnije!
Značaj pravilnog postavljanja TV-a
Pravilno pozicioniranje televizora u sobi ima značajnu ulogu u smanjenju naprezanja očiju i problema sa mišićima vrata. Loše postavljen TV povećava rizik od bolova u vratu i ramenima kod korisnika koji provode duže vreme ispred ekrana. Sa druge strane, pravilno postavljanje doprinosi ravnomernom osvetljenju, čime se eliminišu neželjena refleksija i senke koje dodatno opterećuju vid.

Kada su dimenzije i položaj televizora prilagođeni visini korisnika, dolazi do značajnog smanjenja mogućnosti pojave glavobolje i umora. Dodatno, pravilno postavljanje i podešavanje TV-a doprinosi boljoj percepciji boja i kontrasta, što je posebno važno pri gledanju sadržaja visoke rezolucije.
Preporučena visina postavljanja televizora
Optimalno je da centar TV ekrana bude na visini između 105 cm i 115 cm od poda. Naravno, sve zavisi od visine sedalnog dela fotelje ili kauča sa kog se gleda televizor, kao i od visine gledaoca. Ako se ekran postavi prenisko, dolazi do prekomernog savijanja glave, što dugoročno može izazvati bolove u vratu. Sa druge strane, previsoka pozicija tera korisnika da stalno gleda nagore, povećavajući opterećenje mišića ramena.
Odstupanje od preporučene visine za više od 10% može dovesti do povećanja nelagodnosti tokom dužeg gledanja. Stoga je važno da prilikom postavaljanja TV-a na policu ili montaže na zid pratite preporučene vrednosti. U većini slučajeva, bolja opcija je montiranje televizora na zid jer postoje zglobni nosači uz pomoć kojih uređaj možete pomerati po horizontali, vertikali, pa čak i blago rotirati.
Optimalno rastojanje gledaoca od televizora
Većina korisnika televizor montira na zid ili ga postavlja na neku od komoda uz zid sobe. S obzirom na to da TV ne možete udaljiti više jer je iza njega zid, ostaje vam ili da odmaknete fotelju ili da jednostavno kupite nov televizor odgovarajuće veličine ekrana.

Određivanje prave udaljenosti između gledalaca i TV-a ključno je za postizanje najbolje udobnosti prilikom gledanja. Preporučena udaljenost zavisi od veličine i rezolucije ekrana. Na primer, za 55-inčni 4K televizor, minimalna udaljenost je oko 1,4 metra, dok je za 1080p Full HD rezoluciju ona oko 2,8m. Drugim rečima, za TV sa 4K rezolucijom dužinu dijagonale u inčima pomnožite sa 2,5 i dobićete minimalno rastojanje u centimetrima. Za TV u Full HD rezoluciji dijagonalu u inčima množite sa 5.
Ugao gledanja i njegov uticaj na vid
Uvek je najbolje i najprirodnije gledati TV tako da vam pogled na površinu ekrana pada pod uglom od 900, dakle pravo. Gledanje sa strane značajno može uticati na vizuelno iskustvo. Kod ravnih ekrana, posmatranje iz većih bočnih uglova može dovesti do smanjenja kontrasta i izobličenja boja. Osim toga, ukoliko naginjete glavu u neprirodne položaje dok gledate TV, vremenom ćete osetiti bol u leđnom delu i u vratu.
Naravno da i za ovakve slučajeve postoje rešenja. Jedno od njih, ukoliko imate dovoljno prostora na raspolaganju, je televizor sa zakrivljenim ekranom. On je dizajniran tako da poboljša periferni vid . Pored toga, zakrivljeni ekrani mogu smanjiti refleksiju svetlosti iz okoline, pružajući jasniju sliku čak i u svetlijim prostorijama. Takođe, njihov moderan dizajn doprinosi estetskom izgledu enterijera, čineći ga atraktivnim dodatkom svakom prostoru.
Ukoliko nemate dovoljno velik budžet za nov zakrivljeni televizor, s obzirom da su ovakvi modeli dosta skuplju, ili već imate neki koji ste skoro kupili pa ne želite da dodatno trošite, najbolje rešenje su nosači za TV.
Izbor nosača za televizor
Kada birate odgovarajući model držača za televizor uvek stavite kvalitet ispred cene. Pouzdanost i stabilnost kakvu imaju Art Support TV nosači, kao i mogućnost preciznog podešavanja pozicije ekrana su najvažnije karakteristike.
Na tržištu postoji ogroman broj modela, različitih proizvođača, a izbor pre svega treba prilagoditi težini i dimenzijama uređaja. Na primer, postoje zidni držači sa maksimalnim opterećenjem od 30–50 kg, ali i oni koji su izrađeni da izdrže težinu i do 70 kg.
Pored nosivosti, važno je obratiti pažnju na opcije naginjanja i rotacije. Moderna rešenja omogućavaju podešavanje nagiba do 15°. Što se tiče okretanja u levu ili desnu stranu, pomerljivost je mnogo veća i zavisi od modela nosača. Na kraju, i cena puno toga govori o samom nosaču televizora. Skuplji modeli često dolaze sa dodatnim funkcijama, sa integrisanim delom za zaštitu kablova, a neki čak imaju opciju za daljinsko rotiranje i pomeranje.
Dodatni saveti za poboljšanje udobnosti
Evo još par kratkih ali važnih saveta kako da dodano povećate ugođaj gledanja televizora. Podesite kontrast, osvetljenje i boje na vašem TV-u kako biste postigli optimalan kvalitet slike. Ako posedujete odvojene zvučnike, bilo stereo, 5.1 ili soundbar, postavite ih tako da zvuk bude usmeren ka mestu sedenja, a obezbedite da prostorija ima dobar akustični balans kako biste izbegli eho ili prekomernu refleksiju zvuka.

U suštini, sve zavisi od lične percepcije. Neki korisnici vole da gledaju filmove u mraku, kao u bioskopu, dok drugi preferiraju osvetljeniju prostoriju. Prilagodite uslove postavljanja i gledanja TV-a prema sopstvenim željama kako biste postigli najprijatnije iskustvo, baš kao što uređujete vaš dom kako biste se u njemu maksimalno opustili.
Da zaključimo, pravilna konfiguracija i precizno podešavanje pozicije televizora predstavljaju ključ za poboljšanje svakodnevnog doživljaja gledanja, ali i očuvanje zdravlja. Osnov uspeha leži u poštovanju pravila i prilagođavanju prostora individualnim potrebama korisnika. Implementacijom preciznih mera i saveta navedenih u ovom tekstu, moguće je postići optimalan balans između funkcionalnosti i estetike. Na kraju, ne zaboravite da TV služi za relaksaciju i uživanje, i da ne biste trebali da uz televizor provodite po ceo dan.