Sadržaj
Otvaranje firme, samo po sebi, može biti poprilično stresno. Iako je to možda potpuno van vaše struke, bićete suočeni s čitavim nizom knjigovodstvenih i pravnih pitanja i izbora. Saveti okoline su dobrodošli, posebno ako je neko već godinama u poslu, ali sitne razlike u poslovanju mogu dovesti do značajnih odstupanja. S tim u vezi, najbolji izbor za jedno poslovanje ne mora biti i najbolji izbor za drugo, čak i ako je predmet poslovanja isti.
Na samom početku bi trebalo doneti odluku da li firmu otvoriti kao preduzetnik ili kao DOO. Imajte na umu da DOO može da ima više osnivača koji mogu da imaju različit procenat vlasničkog udela, dok je preduzetnik fizičko lice i za osnivanje preduzetničke radnje zakon ne dozvoljava bilo kakav oblik udruživanja više lica. Naveli smo samo jednu od razlika između ova dva oblika poslovanja i moguće je da će samo to biti dovoljno za donošenje odluke na koju stranu prevagnuti. Budući da i jedan i drugi oblik imaju prednosti i mane, trebalo bi se na vreme detaljno informisati i prepoznati od kog ćete oblika vi imati više koristi.
Razlika u odgovornosti – DOO i preduzetnik
Ovaj kriterijum ne mora biti presudan, ali bi ga svakako trebalo uzeti u obzir prilikom otvaranja firme. Vodite računa o svim mogućim rizicima na vreme, kako biste znali koje su vam opcije na raspolaganju.
DOO je skraćenica za društvo sa ograničenom odgovornošću. DOO za obaveze odgovara isključivo samostalnom imovinom, što bi značilo da je lična imovina vlasnika zaštićena.
Preduzetnik, s druge strane, je fizičko lice koje je osnovalo određenu poslovnu delatnost. Za razliku od DOO, preduzetnik za obaveze odgovara celokupnom ličnom imovinom.
Porez na dobit (prihod od samostalne delatnosti)
Na kraju poslovne godine, DOO iskazuje ostvarenu dobit i na nju plaća porez. Sav ostvaren profit preduzetnika predstavlja prihod od samostalne delatnosti.
Kod DOO, porez na dobit iznosi 15% i nakon plaćanja poreza, preostali profit pripada firmi i predstavlja sredstva za dalje poslovanje. Dakle, sredstva koja pripadaju DOO ni u jednom trenutku ne pripadaju vlasnicima (osnivačima) lično i oni ih, kao takva, ne mogu koristiti za sopstvene potrebe. Poslovanje je u ovom slučaju nezavisan entitet i sredstva pripadaju upravo poslovanju. Osnivači firme imaju pravo na isplatu dividende, na koju se plaća dodatnih 15% poreza. Sredstva koja ulaze u dividendu ne ulaze u obračun godišnjeg poreza na dohodak građana.
Kod preduzetnika je situacija drugačija. Naime, kod preduzetnika postoje dva načina oporezivanja: knjigaši i paušalci. Paušalci ne plaćaju porez na ostvarenu dobit. Ako preduzetnik vodi knjige, porez na prihod od samostalne delatnosti iznosi 10%. Sredstva preostala nakon oporezivanja pripadaju upravo preduzetniku kao fizičkom licu, budući da preduzetnička radnja nije zaseban entiet kao DOO. To bi značilo da preduzetnik navedenim sredstvima može raspolagati potpuno slobodno i u privatne svrhe.
Test samostalnosti za preduzetnike
Od 1. januara 2020. godine je na snazi test samostalnosti, kojim se utvrđuje koliko je preduzetnik nezavisan od svog klijenta. Reč je o jednom od instrumenata u borbi protiv čestog oblika kršenja zakona. Naime, pre donošenja testa samostalnosti, zaposleni u određenim firmama bi registrovali svoje paušalne preduzetničke radnje i na taj način im je isplaćivana zarada. Poslodavcima je ovakav pristup bio veoma primamljiv jer je paušalno oporezivanje daleko isplativije od plaćanja punog poreza i doprinosa na zarade.
Test samostalnosti je obaveza svakog preduzetnika, bez obzira na odabrani sistem oporezivanja. DOO ne podleže testu samostalnosti, ali može biti uključeno u ovaj proces ako sarađuje s dobavljačem koji je preduzetnička radnja, pošto se test samostalnosti može sprovesti u svakom poslovnom odnosu između preduzetnika i drugog entiteta. Ako preduzetnik s kojim DOO sarađuje padne test samostalnosti, sve transakcije u tom odnosu će biti dodatno oporezovane i to na štetu primaoca usluge, odnosno DOO.
Privremeni prekid obavljanja delatnosti
Iako tek pokrećete posao, na vreme bi trebalo razmotriti sve moguće scenarije. Naime, može se destiti da posao ipak ne krene kako ste se nadali, da vam je potrebno više vremena da ga razradite ili da unesete neke naknadne izmene. Za to vreme nećete ostvarivati prihode, a obaveze po pitanju poreza i doprinosa će se samo gomilati. Naravno, ovo ne mora biti znak da je vreme da stavite ključ u bravu, ali bi privremeni prekid obavljanja delatnosti u ovoj situaciji sigurno značio.
Ako je poslovanje registrovano kao DOO, nemate pravo na privremeni prekid obavljanja delatnosti, odnosno mirovanje firme. Sve obaveze se moraju izmirivati bez prekida, čak i ako posao ne donosi prihode i to sve do trenutka dok firmu ne zatvorite.
Preduzetnik polaže pravo na privremeni prekid obavljanja delatnosti, koji može trajati neograničeno, i za to vreme su stopirane sve obaveze koje se tiču poreza i doprinosa. U bilo kom trenutku se privremeni prekid obavljanja delatnosti može obustaviti i od tog trenutka se pokreću sve obaveze koje su do tada bile u mirovanju.
Zatvaranje poslovanja
Ako tek planirate da otvorite firmu, sigurno ne razmišljate o mogućem zatvaranju. Međutim, kao što smo ranije naveli, na samom početku bi trebalo razmotriti sve moguće opcije. Čak i kada imate odličnu ideju i visoku motivaciju, poslovanje može zatajiti. Možda jednostavno nije bilo vreme i mesto za takav podvig. Ovakva situacija ne bi trebalo da vas obeshrabri, nego je shvatite kao priliku da iz svega nešto i naučite.
Zatvaranje DOO se naziva likvidacija. U pitanju je proces koji traje najmanje 4 meseca i koštaće vas nekoliko stotina evra.
Za preduzetnika je ceo proces zatvaranja daleko jednostavniji i praktično bezbolan. Savet stručnjaka je da se pre zatvaranja preduzetnička radnja stavi u stanje mirovanja, kako bi se obustavile sve obaveze po pitanju poreza i doprinosa. Na taj način, preduzetnik ima dovoljno vremena da na miru prikupi svu potrebnu dokumentaciju i da preduzetničku radnju izbriše iz registra.
DOO i preduzetnik – prednosti i mane
Ukoliko se i dalje dvoumite i nije vam najjasnije za koji oblik poslovanja da se opredelite, možda će vam biti od pomoći lista prednosti i mana DOO i preduzetničkog poslovanja.
DOO prednosti:
- odgovara se samo imovinom firme
- nema poreza na dohodak građana
- ne podleže testu samostalnosti
DOO mane:
- veći porez na dobit
- ne može se raspolagati sredstvima nakon plaćanja poreza
- nema privremenog prekida obavljanja delatnosti i proces zatvaranja je složen i dugotrajan
Preduzetnik prednosti:
- manji porez (10% ako se vode knjige)
- nema dividende
- u bilo kom trenutku se može privremeno zatvoriti i jednostavniji proces zatvaranja poslovanja
Preduzetnik mane:
- odgovaranje ličnom imovinom
- test samostalnosti
- godišnji prihod na dohodak građana
Pre donošenja bilo kakve odluke, savetujemo da se konsultujete s knjigovođom. Knjigovodstvena agencija od poverenja je tu da odgovori na sva vaša pitanja i da reši moguće nedoumice. Jasno je da vi ne možete biti upućeni u sve mogućnosti i zakonske regulative, pa bi ovako važne i krupne odluke uvek trebalo donositi uz podršku pravih stručnjaka iz date oblasti.