Sadržaj
Parodontologija je grana stomatologije posvećena lečenju bolesti desni parodontopatije, nastale infekcijom bakterijama. Reč je o ozbiljnom zdravstvenom stanju koje je moguće lečiti samo u ograničenom periodu, inače dolazi do neminovnog gubitka zuba što je najteži stadijum u zubarskoj praksi.
Simptomi se ne vide i ne osećaju, može se primetiti osetljivost desni, crvenilo i upala gingive, ali bez konkretnog pregleda stomatologa neće doći do pravovremene dijagnostike, a samim tim ni adekvatnog lečenja.
U ovom tekstu ćete saznati nešto više informacija koje će vas uputiti na preventivni stomatološki pregled, prevenciju i rano lečenje. Zato, ostanite uz nas i saznajte sve informacije koje su ključne za dobro oralno zdravlje.
Šta je to parodontalni džep i zbog čega nastaje?
Parodont je potporni deo oko zuba unutar vilice i zahvaljujući njemu svaki zub stoji u vilici i izdržava pritisak žvakanja.
Usled nepravilne higijene zuba na njima ostaju bakterije koje se nakupljaju. Taloži se plak, a formira i kamenac kao pravi rasadnik bakterija koje ne samo da nagrizaju zubnu krunu, već i prodiru u desni i tu prave čak i veću štetu.
Namnožavanjem, počinje nagrizanje potporne strukture zuba, a na mestu parodonta ostaje praznina koja se naziva parodontalni džep.
Proces u desnima može izazvati nelagodu, osetljivost i povlačenje desni, ali u principu prolazi neopaženo za razliku od karijesa kada nagriza zubnu krunu. Upravo zbog toga pacijenti i ne znaju da je došlo od problema sve dok ne nastupe ozbiljne posledice kao što je krvarenje desni ili klaćenje zuba.
Parodontalni džep se ne može popuniti, niti parodont obnoviti pa šteta ostaje trajna, a struktura zuba oslabljenja.
Kako se dijagnostikuje parodontopatija u desnima?
Stomatolog će u prvom koraku izvršiti opšti pregled desni i ako primeti crvenilo, upalu, osetljivost, svakako će biti potreban oprez, češće kontrole i detaljnija dijagnostika.
Prvi korak u definisanju uzroka upale desni je sondiranjem, uz pomoć parodontološke sonde koja se postavlja u parodontalni džep i meri njena dubina.
Uz to se može raditi i rendgensko snimanje što će takođe pokazati stanje u vilici i koliko je zub ugrožen.
U normalnim okolnostima razmak između zuba je manji od 3mm, ali ako je ta razlika veća reč je o uznapredovanom stadijumu parodontopatije.
Da li je moguće u potpunosti izlečiti parodontalni džep?
Na žalost, potpuno izlečenje i obrtanje procesa nije moguće, ali je u stomatološkoj praksi cilj da se efikasno i što pre zaustavi prodor daljih bakterija i područje očisti od patogenih mikroorganizama.
Stomatolozi na raspolaganju imaju različite metode usporavanja parodontopatije u zavisnosti od toga koliko je situacija uznapredovala.
Kako izgleda lečenje parodontopatije?
Prvi korak je ukloniti izbor bakterija, uz pomoć skidanja zubnog kamenca na naslaga na zubima, u stomatološkoj ordinaciji, uz pomoć specijalnih aparata i uređaja. To će pomoći da se bakterije ne razmnožavaju dalje i da se zaustavi njihov prodor u desni.
Lekar može propisati specijalna ispiranja i antibiotike koji mogu u pomoći u početnim fazama, a kasnije biti prateći deo terapije. Ova metoda donosi dobre rezultate, ali zahteva posvećenost i rano otkrivanje problema.
Kiretaža parodontalnih džepova – režanj operacija je ipak najefikasnija, ali se može raditi samo ako je šupljina do 4 mm i sve preko toga vodi neminovnom gubitku zuba.
Reč je o intervenciji isecanja zaraženog tkiva što osigurava zaustavljanje daljeg širenja bakterija jer se infekcija seli sa jednog zuba na ostale, pa je ubrzo cela vilica ugrožena. Traje oko 15 minuta i izvodi se u lokalnoj anesteziji.
U okviru ove procedure mogu se postaviti delovi veštačke kosti što će ojačati strukturu vilice i činiti bolju podlogu za zub.
Poseban oprez na dalje
Svim pacijentima, pa čak i onima kod kojih su paradontalni džepovi pravilno uklonjeni, moraju provoditi poseban oprez nadalje jer zub ima slabije ležište, a rizik od razvoja bakterija i dalje postoji.
Zbog toga će stomatolog predložiti redovne preglede, kontrole i praćenje zdravstvenog stanja, a u sklopu toga i redovno uklanjanje naslaga i kamenca što je preventiva koja je obavezna i kod zdravih zuba.
Jedino zubar može da otkrije i prepozna prve naznake infekcije vilice, a u ovom slučaju i komplikacije koje se mogu javiti. Dovoljno je posetiti ga jednom na svakih 6 do 12 meseci i održaćete dobro zdravlje svoje usne duplje.
Parodontoza je bolest kod koje potpuno zdravi zubi ispadaju iz ležišta, bezbolno, bez većih promena. Od momenta detektovanja problema kreće trka sa vremenom u kojoj je glavni cilj smanjenje infekcije i očuvanje integriteta potporne strukture zuba.
Zakažite pregled i konsultujte se sa stomatologom na vreme. Verujte u njegove preporuke i sprovodite ih dosledno pa ćete imati blistav osmeh prirodnih, zdravih zuba kao najbolji ukras na svakom licu.