Sadržaj
Želite da obradujete voljeno biće lepim poklonom. Kako vam se baš i ne sviđa parfem koji uvek koristi, želite da to promenite, kako bi i vama i njemu bilo lepše. Ali nije sve baš tako prosto kao što izgleda. Pitate se, ako vam se dopadne miris parfema na jednoj osobi, da li to znači da će i na nekoj drugoj osobi on imati isti efekat?
Šta je to parfem
Kako bi smo razrešili ovu misteriju krenućemo od osnovnih osobina parfema. Parfem je proizvod koji se koristi za mirisanje tela, odeće ili prostora. Osnovni sastojci parfema obično uključuju mirisna ulja, etanol (alkohol) ili vodu. Nekad se dodaju i sastojci poput glicerina, koji pomažu u zadržavanju mirisa na koži. Parfemi dolaze u različitim oblicima, uključujući parfem (ili esenciju), eau de parfum, eau de toilette (toaletnu vodu), i druge.
Osnovni sastojci mirisnih ulja u parfemima, najčešće se dobijaju iz biljaka, cvetova, voća, drva, začina i drugih prirodnih izvora, ali mogu uključivati i sintetičke hemikalije, kako bi se postigla željena mirisna nota.
U zavisnosti od koncentracije mirisnih ulja, parfemi se mogu klasifikovati na sledeći način:
Parfem (Esencija): Najviša koncentracija mirisnih ulja, obično između 15% i 40%. Parfem ima dugotrajan miris i obično se nanosi u malim količinama.
Eau de Parfum: Srednja koncentracija mirisnih ulja, obično između 10% i 20%. Eau de Parfum je dugotrajan, ali može biti manje intenzivnog mirisa i laganiji od čistog parfema.
Eau de Toilette: Niža koncentracija mirisnih ulja, obično između 5% i 15%. Eau de Toilette je laganiji od parfema i često se koristi svakodnevno.
Eau de Cologne: Najniža koncentracija mirisnih ulja, obično ispod 5%. Eau de Cologne je vrlo lagan i osvježavajući, često se koristi kao osveživač za telo.
Parfemi se često biraju na osnovu ličnih želja i navika osobe, u pogledu mirisa, ali i na osnovu prilike i godišnjeg doba. Takođe, individualna hemija kože može uticati na to kako će parfem mirisati na pojedinim osobama.
Istorija parfema
Istorija parfema proteže se kroz hiljade godina, obuhvatajući različite civilizacije i kulture. Neki od ključnih trenutaka u razvoju i evoluciji parfema kroz istoriju su:
Drevni Egipat: Egipćani su bili među prvima koji su koristili parfeme. Mirisi u obliku ulja, balzama i začina, koristili su se u verskim obredima, u medicinske svrhe ali i za svakodnevnu upotrebu. Egipatske aristokrate često su koristili mirisne preparate.
Drevna Kina i Indija: U Kini i Indiji takođe su razvijeni rafinisani parfemi. Kineski parfemi često su se bazirali na cvetnim mirisima, dok su u Indiji koristili aromatične spojeve poput sandalovine i začina.
Antička Grčka i Rim: Grčki i rimski narodi koristili su parfeme u ritualima, medicini i svakodnevnim običajima. Rimski carevi i aristokrati bili su poznati po svojoj velikoj upotrebi parfema. Stvaranje parfema postalo je umetničko delo, a koristili su se različiti sastojci, uključujući mirisne smole, cvetne ekstrakte i začine.
Srednji vek: U srednjem veku, upotreba parfema bila je manje izražena, a parfemi su se koristili uglavnom u luksuznim krugovima. Orijentalni parfemi su tokom tog perioda postali popularni u Europi.
Renesansa: Tokom renesanse, interes za parfemima ponovno je procvetao. Parfemi su bili statusni simbol, a proizvodnja se proširila širom Evrope. Parfemi su korišteni u osobnoj higijeni, ukrasima i za maskiranje neugodnih mirisa u urbanim sredinama.
Od 18. do 20. veka razvoj tehnologije i hemije omogućio je raznoliku i serijsku proizvodnju parfema. Pojavile su se i prve parfemske kuće, poput Guerlaina i Chanel-a. Takođe, razvijene su različite klase parfema, kao što su Eau de cologne, Eau de toilette i parfema. Zatim su na scenu stupile velike parfemske kuće, poput Diora, Givenchyja i Estée Lauder, koje su lansirale jedinstvene mirise. Marketinške strategije postale su važan faktor u prodaji parfema.
Danas postoji ogroman broj parfema dostupnih širom sveta. Parfemska industrija i dalje se razvija s kontinualnim lansiranjem novih mirisa, reklamiranjem i brendiranjem preko poznatih osoba i korišćenjem napredne tehnologije u proizvodnji i marketingu.
Način korišćenja parfema
Parfemi se koriste na različite načine u zavisnosti od mesta na koje se nanosi, doba dana, godišnjeg doba i drugih faktora koji određuju njegovu primenu:
Na koži: Najčešći način korišćenja parfema je nanošenje na kožu. Parfem se obično nanosi na pulsne tačke kao što su untrašnje strane ručnog zgloba, vrata, iza uha ili na unutrašnje strane lakta. Toplina tela pomaže širenju mirisa.
Na odeći: Parfem se može prskati ili nežno utrljati i na odeću.
U kosi: Neki ljudi vole da stavljaju parfem u kosu.
Na šalovima ili maramama i nakitu: Prskanje parfema na šal ili maramu može dati lep i suptilan miris koji će pratiti osobu u toku dana.
U prostoru: Parfemi se mogu koristiti i za osvežavanje prostora i u automobilima. Postoje sprejevi za prostor ili mirisne sveće koje doprinose ugodnom okruženju. Ova vrsta primene parfema česta je u SPA apartmanima, kojim se obezbeđuje romantična atmosfera, za pravi užitak.
U kupki: Dodavanje parfema u kupku može stvoriti opuštajuće iskustvo i ostaviti nežan miris na koži. Zato je veoma česta primena parfema i parfemskih ulja u hidromasažnim kadama.
Parfemi se koriste u deterdžentima za veš i sudove, u omekšivačima i drugim hemijskim proizvodima za čišćenje i pranje.
Važno je pridržavati se preporuka proizvođača kada je u pitanju nanošenje parfema i uvek paziti da se ne koristi previše, kako biste izbegli prejak miris, koji može smetati drugima.
Kako odabrati parfem za poklon
Parfem za poklon, nije lako odabrati. Morate dobro poznavati osobu kojoj ga poklanjate. Morate znati njene želje i navike, a uz to imati na umu da parfem može različito mirisati na različitim osobama.
Sledeće napomene vam donekle mogu olakšati ovaj komplikovan posao:
Pokušajte da Saznate šta osoba voli, da li više voli cvetne, voćne, drvene, orijentalne ili sveže note?
Ako znate da osoba već ima omiljeni parfem, to može biti korisna informacija. Ako ne, možete pitati bliske prijatelje ili članove porodice za preporuke.
Razmislite o posebnosti: Ako je u pitanju energična i dinamična osoba, možda će joj odgovarati sveži i voćni mirisi. Sa druge strane, ozbiljnije ili romantične osobe mogu preferirati tople i senzualne note.
Istraživanje marki: Ako znate koje marke parfema osoba voli, to može biti od pomoći pri izboru novog mirisa. Svaka marka često ima karakteristične note koje se pojavljuju u njihovim parfemima.
Testirajte mirise: Ako ste u mogućnosti, posetite parfimeriju i isprobajte različite mirise na testerima. Mirisi se na koži mogu razvijati na jedinstven način, pa je važno proveriti kako se parfem ponaša na koži.
Pazite na alergije: Ako znate da osoba ima osetljivost na određene sastojke, izbjegavajte parfeme sa tim sastojcima.
Razgovarajte sa prodavcem: Osoblje u parfimeriji može vam pružiti korisne informacije i preporuke. Opišite im osobu kojoj kupujete parfem, a oni vam sigurno mogu pomoći u izboru.
Proverite povratnu politiku: Pre kupovine, proverite da li se parfem može vratiti ili zameniti, ako slučajno ne odgovara osobi kojoj je namenjen.
Ukoliko imate sve ovo na umu, možda ćete povećati verovatnoću da ne pogrešite pri izboru parfema za dragu osobu.
Autor: Bolewriter