Sadržaj
Ako želite da napravite radni sto od euro palete, a niste sigurni u dimenzije i konačan oblik, pročitajte naredne savete.
Napravite skicu
Ovakvi poslovi pretežno ne počinju bez iscrtavanja skice, pravljenja planova i zapisivanja najvažnijih stavki na koje u budućnosti treba obratiti pažnju. Upravo zbog toga bi pre svega trebalo napraviti nacrt, te u skladu sa istim formirati spisak krucijalnih alatki. Što se tiče same skice, odredite dimenzije radne ploče, te razmotrite visinu i širinu nogara. Nadalje, mislite o broju paletnih dasaka koji vam je potreban, te kupite stege i lepkove (ukoliko ih nemate). Ekseri i šrafovi za pripajanje se mogu lako izgubiti, tako da bi za svaki slučaj trebalo nabaviti stotinak grama rezerve.
Napomena: Uobičajena visina radnog stola je 70cm, dok je širina ploče najčešće 60cm (dužina je opciona). Na vama je da pronađete idealnu proporciju za vašu kancelariju.
Nabavite zdrave euro palete
Ljudi neretko koriste stare i izmučene paletne daske kako bi napravili neki komad nameštaja ili pomoćni element u ostavi. Takav pristup nije pogrešan, ali bi se za ozbiljnije stolarske poslove (elemente sa češćom primenom) isključivo trebalo oslanjati na kvalitetnije i novije euro palete. S tim u vezi, za pravljenje dugotrajne ploče radnog stola, prvenstveno odaberite najzdravije paletne daske. Taj posao vam neće oduzeti previše vremena, a biće ključan za nastavak stolarskih ciljeva.
Odvojite daske od palete
Prvi krupniji korak ka novom kancelarijskom stolu, napravićete odvajanjem dasaka sa gornjih i donjih stranica palete. U slučaju da su iste ušrafljene, za odstranjivanje koristite šrafcigere ili automatske odvijače. Ako se pak radi o zakovanim daskama, upotrebite teslu ili čekić za vađenje eksera. Krajnja opcija za odvajanje takođe mogu biti i pajseri ili poluge. Potrudite se da ne oštetite daske previše, jer ćete u suprotnom usporiti čitav proces. Nakon odvajanja dasaka, fokus možete prebaciti na sečenje na kraće komade.
Isecite daske na željenu dužinu
Standardna dužina dasaka euro palete je 120cm, a ukoliko ste proces razdvajanja obavili bez greške, sve dobijene daske će biti jednake dužine. U slučaju da vam ova dimenzija odgovara, jedino što će biti potrebno jeste da ponovite proces, te spojite dobijene daske u veliku ploču. Međutim, ukoliko vaš nacrt podrazumeva radnu ploču većih (ili eventualno manjih) dimenzija, onda bi trebalo pristupiti sečenju dasaka. Za skraćivanje dasaka koristite ubodne testere, cirkulare ili ručne testerice.
Napomena: Ovi alati su jednostavni za upotrebu, ali mogu biti izuzetno opasni ukoliko ih ne koristi iskusna osoba. Budite obazrivi.
Šmirglanje dasaka
Kako bi se izbegle posekotine ili ozbiljnije povrede na radu, isečene daske, pre spajanja, treba dobro uglačati šmirglama sitne granulacije. Ovaj poduhvat će biti najjednostavniji ukoliko posedujete brusilicu, ali brusne papire svakako možete koristiti i ručno. Upotrebom ćete uspešno ukloniti tragove mrlja sa drveta i pripremiti ga za proces spajanja.
Pripajanje manjih dasaka u ploču
Spajanje dasaka možete obaviti na nekoliko načina i to:
- Kombinacijom lepka i sitnih drvenih parčića za pripajanje dasaka.
- Upotrebom metalnih spojnica.
- Šrafljenjem dasaka.
- Pneumatskim pištoljem.
- Kovanjem eksera.
Važno je napomenuti da bi se pripajanje trebalo obaviti sa zadnje strane (kako bi tragovi spajanja ostali neprimenti), s tim što bi pre same procedure trebalo napraviti uglaste rupe za šrafove ili eksere.
Spajanje sa nogarima ili fiokarima
Formiranjem velike ploče, jedino što vam preostaje jeste da ponovno uglačate drvenu podlogu. Za elegantni odsjaj, pristupite poliranju, farbanju ili lakiranju daske. Dobijenu podlogu, u konačnici, pripojite sa kupljenim fiokarima ili improvizovanim nogarima, te je postavite u vašu kancelariju. Nosivost će sasvim izvesno biti na zavidnom nivou, tako da ćete na vašem novom stolu moći da postavite bilo šta! Srećno, stolari!