Sadržaj
Svi znamo da je botoks jedna od najčešćih procedura koja se primenjuje u okviru kozmetičkih tretmana. Pored toga što se primarno koristi u estetske svrhe, manje je poznato da botulinski toksin (niskokoncentrovan) svoju primenu nalazi i u lečenju različitih zdravstvenih stanja, odnosno u slučaju kada postoji neka medicinska indikacija, kao štu su migrene koje ne reaguju na drugu terapiju, neke neuromišićne bolesti i određeni poremećaji mišića, bruksizam (škripanje zubima), hiperhidroza (prekomerno znojene) itd. U nastavku teksta saznajte više o tome šta podrazumeva upotreba botoksa u medicinske svrhe, gde ima veoma široku primenu.
Upotreba botoksa za lečenje hroničnih migrena
Malo je poznato da se botoks koristi za lečenje bola u vratu i leđima, kao i hroničnih migrena, koje kod odraslih osoba traju najmanje petnaest dana mesečno. Ovaj neurotoksični protein deluje tako što nakon ubrizgavanja duž lica (čelo i slepoočinice), vrata i ramena blokira nervne puteve koji izazivaju bol. Rezultat je smanjenje intenziteta migrenoznog bola, kao i broja dana trajanja migrena. Da li je botoks odgovarajući tretman za nekog pacijenta koji pati od migrene odlučiće lekar specijalista za glavobolje ili neurolog.
Hiperhidroza i botoks
Činjenica je da je hiperhidroza veoma neprijatno stanje, kada je količina znoja koja se luči znatno veća od one koja je potrebna za hlađenje organizma. Manifestuje se na različitim delovima tela, najčešće u predelu pazušne regije, kao i na stopalima ili dlanovima, a genetska predispozicija ovde može imati ključnu ulogu. Sa problemom prekomernog znojenja, kada ne pomažu antiperspiranti, suočava se veliki broj ljudi.
Onda kada drugo rešenje protiv vlažnih tragova na odeći i neprijatnih mirisa ne postoji – pomoći će botulinski toksin. Naime, botoks smanjuje proizvodnju znoja blokirajući nervne signale koji su odgovorni za aktivaciju znojnih žlezda. S obzirom na to da se aplikuje samo u površinski sloj područja koja se prekomerno znoje, smatra se bezbednom procedurom.
Botoks i dentalna medicina
Bruksizam botoks terapiji pristupa se uglavnom kada nijedna druga metoda u lečenju škripanja zuba ne daje rešenje. Injekcije botoksa se aplikuju u određene mišićne grupe vilice u cilju smanjenja aktivnosti koja dovodi do škripanja zuba. Botoksom se, na taj način, smanjuje i štetno dejstvo bruksizma. U dentalnoj medicini botulinski toksin se takođe uspešno koristi i u lečenju povećane vidljivosti gingive (tzv. gimmy smile). Prethodna konsultacija sa stomatologom se podrazumeva.
Mišićni spazam i distonija
Kod cervikalne distonije, praćene bolnim kontrakcijama mišića vrata i abnormalnim položajem glave, botoks deluje tako što ove mišiće opušta. Na isti način pomaže i u lečenju mišićnog spazma, koji može biti rezultat stanja poput moždanog udara, multiple skleroze, cerebralne paralize itd., poboljšavajući funkcionalnost i pokretljivost.
Strabizam i blefarospazam
Grčenje, odnosno nekontrolisano trzanje kapaka (blefarospazam), koje može dovesti do njihovog potpunog zatvaranja ili do nekontrolisanog treptanja, kao i razrokost (strabizam), svakako nisu nimalo prijatna stanja. Uspešno se mogu lečiti upravo terapijom botoksom, koji se ubrizgava u mišiće oko očiju kako bi se sprečila nekontrolisana kontrakcija mišića i ispravili neravnomerni pokreti istih.
Lečenje simptoma poremećaja mokraćne bešike botoksom
Botoks pomaže i kod lečenja problema hiperaktivne bešeke, kod poremećaja kao što su neurogena disfunkcija bešike, urgentno i učestalo mokrenje i urinarna inkontinencija. Ubrizgava se direktno u mišiće mokraćne bešike, a deluje tako što ih opušta i poboljšava kontrolu mokrenja. Svakako je neophnodno konsultovati se sa urologom pre samog tretmana.
Upotreba botoksa – šta još treba da znate
I pored toga što se veoma uspešno koristi kako u estetske tako i u medicinske svrhe, poboljšavajući kvalitet života pojedinaca, botoks nije za svakoga. Takođe, ova procedura nikako nije trajno, već privremeno rešenje, jer se botoks vremenom razgrađuje. Tretmane je najčešće potrebno ponavljati u proseku na šest meseci ili češće, a ponekad i na godinu dana, u zavisnosti od konkretnog medicinskog ili estetskog problema. Veoma je važno da pre nego što se definitivno odlučite na ovakav tretman, šta god da je cilj istog, porazgovarate sa svojim izabranim lekarom, specijalistom za određenu oblast medicine, kao i stručnjakom za estetsku medicinu, kako biste dobili sve neophodne informacije i da biste bili sigurni da je botoks pravi izbor za vas.
Ukoliko razmišljate o botoksu isključivo u estetske svrhe, kao jednom od najpopularnijih anti-aging tretmana, a niste sigurni za koju ordinaciju da se odlučite, predlažemo vam da u Gugl pretraživaču ukucate ključnu reč i mesto ili lokaciju koja vam najviše odgovara (nrp. „botox Novi Sad“), a zatim potražite i recenzije drugih korisnika. Takođe se možete raspitati i kod poznanika i prijatelja, pa saslušati njihove preporuke i iskustva, kako biste napravili siguran i nepogrešiv izbor.