Sadržaj
Adaptiranje i opremanje auto garaže je zadatak koji iziskuje puno planiranja, strpljenja i novca. U želji da osposobite pomoćni objekat i kreirate funkcionalni prostor za parkiranje vozila i eventualne radne operacije, pripremili smo vam nekoliko važnih saveta koji će vam olakšati kompletan proces renoviranja.
Rešite se suvišnih predmeta
U slučaju da ste pomoćni prostor u prethodnom periodu koristili kao majstorsku radionicu, teretanu ili vešernicu, najpre bi trebalo da izbacite sve predmete i oslobodite prostor za rad. Potrudite se da sve stare stvari uredno spakujete u kutije te obeležite u kojoj se šta nalazi. Suvišne stvari koje više ne želite da koristite možete pokloniti komšijama ili jednostavno spakovati u zasebnu kutiju i ostaviti pored kapije. Tek kada potpuno oslobodite garažu, znaćete sa kojim prostorom raspolažete.
Odvod vode
Tokom kišne sezone, voda vrlo lako može dospeti u garažu, pogotovo ukoliko se ista nalazi ispod nivoa ulice ili dvorišta. U tom slučaju, a kako bi se sprečilo zadržavanje vode i nastanak eventualne vlage, bi trebalo porazgovarati sa građevinskim inžinjerom ili stručnjakom za vodovod kako bi se isplanirala ugradnja drenažnog sistema. Ovakav posao je najbolje uraditi pre svih ostalih, a naročito pre postavljanja nove podne obloge.
Podovi auto garaže
Podna obloga igra ključnu ulogu u auto garažama, tako da bi dobar deo budžeta za adaptaciju trebalo posvetiti upravo podovima. U većini savremenih garaža koriste se betonski podovi premazani epoksi smolom, ali na vama je da svakako detaljnije istražite dostupne opcije. Imajte na umu da bi obloga morala da bude otporna na habanje, grebanje, pucanje, kao i na vodu, ulje ili hemikalije. Nakon postavljanja obloge, redovno čišćenje i održavanje podova se podrazumeva.
Krečenje zidova
Zidovi garaže neretko trpe nepovoljne uslove. S tim u vezi, pre nego što započnete proces krečenja, obavezno uklonite svu prljavštinu sa zidova (masnoću i prašinu) te zakrpite rupe i pukotine. Ukoliko imate problema sa vlagom preporučujemo da odaberete boje na bazi akrila ili lateksa. Ovakve boje su vlagootporne i izuzetno jednostavne za održavanje, tako da će sasvim izvesno biti najbolja opcija. Kada je reč o dezenima, naša preporuka je da se fokusirate na tamnije dezene, poput crne, tamno zelene ili teget boje.
Garažna vrata i prozori
Jedan deo budžeta bi trebalo nameniti i za kupovinu novih ulaznih vrata. Moderna garažna vrata karakterišu minimalističke linije, automatizacija te smart funkcije (poput daljinskog upravljanja), pa predstavljaju savršeno rešenje. Podrazumeva se da bi ulazna vrata garaže morala biti dovoljno velika kako bi se omogućilo jednostavno parkiranje vozila.
U slučaju da su u pomoćnom objektu montirani i prozori, po želji ih možete zameniti novijim i kvalitetnijim ili pak potpuno eliminisati. Ukoliko se odlučite za uklanjanje prozora, važno je da ovaj posao obavite pre krečenja.
Rasveta – senzori, šine ili paneli
Montiranje novog osvetljenja je stavka koju nikako ne bi trebalo preskočiti prilikom adaptiranja garaže. Na tržištu se nalazi pregršt rasvetnih rešenja, a naš savet je da razmislite o ugradnji inovativne šinske rasvete. Ukoliko ovaj predlog nije po vašoj meri, na raspolaganju ćete imati ugradne LED panele, fluoroscentne cevi, reflektorska ili pak senzorska svetla. Vredi napomenuti da možete i kombinovati navedena rasvetna rešenja.
Obavezni ventilacioni sistem
Kada govorimo o auto garažama, kvalitetan ventilacioni sistem je jednostavno neophodan. Naime, ugradnjom ventilacije sprečava se nakupljanje dima, ugljen-monoksida te ostalih štetnih gasova koje prouzrokuje motor automobila. Kada je ovaj segment u pitanju, nemojte previše razmišljati o novcu, već nastojite da obezbedite sebi optimalne uslove za boravak u prostoriji.
PP aparat i senzori za detekciju požara
S obzirom da se u auto garaži neretko skladište zapaljive supstance (poput goriva, ulja, farbi i ostalih hemikalija), obavezno morate nabaviti protivpožarni aparat sa oznakom AB ili ABC. U slučaju požara, aparat mora biti lako dostupan – po mogućstvu blizu izlaza garaže. Detektore dima u garaži povežite sa glavnim alarmnim sistemom u kući, kako biste pravovremeno bili upozoreni o nastanku havarije ili požara.
Opremanje auto garaže
Nakon obezbeđivanja neophodnih zaštitnih sistema te završetka grubih unutrašnjih radova, možete se fokusirati na opremanje auto garaže. S obzirom da će automobil zahvatati najveću površinu u garaži te da izvesno nećete imati previše slobodnog prostora za dodatne stvari, prostor bi trebalo isplanirati veoma pažljivo. Kada je reč o skladištenju, savetujemo da nabavite zidne ormariće ili praktične plafonske fiokare na šinama. Tu možete smestiti setove alata za popravku, pribor za čišćenje i pranje vozila te sve rezervne kompomente za automobil. Isto tako, bilo bi poželjno da nabavite policu za rezervni set guma, stalak za bicikle te postolje za električne trotinete. Ne zaboravite da jedan deo garaže odvojite i za radni sto. Nadamo se da će vam naši saveti biti korisni.