Sadržaj
Kupanje pasa zahteva vreme, strpljenje i obično puno pospremanja nakon toga. Međutim, to je važan ritual koji će očuvati kožu i dlaku vašeg ljubimca zdravom. Ipak, kupanje psa nije tako jednostavno kao što mnogi misle.
Još važnije, vaš pas nije u mogućnosti lako komunicirati ako nešto radite pogrešno. Zato smo rešili da se pozabavimo najčešćim greškama koje vlasnici pasa prave prilikom kupanja ljubimca.
Prečesto kupanje
Najveća greška, koju veterinari navode, jeste da ljudi prilikom kupanja pasa. Ako vaš pas tog dana nije posebno zaprljan, većina pasa ne treba više od jednog kupanja mesečno. Neki psi imaju osetljivu kožu i prečesto kupanje može izazvati upalu kože.
Uopšteno, pas se kupa prema potrebama. Nije isto da li ste vlasnik malog ili velikog psa. Osim toga, veličina dlake diktira koliko ćete morati da kupate vašeg ljubimca. Recimo, potpuno se razlikuje način kako se kupa francuski buldog ili pomeranac.
Preporuka je da se posavetujete s veterinarom u vezi sa kupanjem, upravo zato što su sve rase drugačije. Samo tako ćete biti sigurni da pravilno kupate svog kućnog ljubimca.
Pogrešna temperatura vode
Verovatno imate svoje preferencije kada je u pitanju temperatura vode, a isto važi i za vašeg psa. Najbolji način da to uradite je da testirate temperaturu vode pre nego što stavite svog psa u nju. Trebalo bi da stavite ruku u vodu i ako ne možete da je držati u njoj duže od nekoliko sekundi, onda nije dobra za psa i obratno. Ovo se odnosi na hladnu vodu.
Takođe, može dogoditi i sa vrućom vodom. Vruća voda može izazvati opekotine na njihovoj koži, posebno ako imaju kratku ili nimalo dlaku. Uvek koristite toplu vodu prilikom pranja svojih ljubimaca kako biste ih očuvali zdravim i srećnim.
Ne koristite odgovarajući šampon
Ne, pranje vašeg psa nije jednostavno kao kada ih stavite pod tuš i istrljate svojim šamponom. Pre nego što počnete, moraćete da investirate u proizvod za pse. S obzirom na to da se pH vrednost kože pasa razlikuje od ljudske, zato je važno koristiti šampone za pse. Samo tako možete biti sigurni da neće doći do neželjenih reakcija.
Kupanje na klizavoj površini
Baš kao što su opasne za ljude, takođe mogu biti opasni za pse. Kada kupate svog psa, većina vlasnika koristi kadu. Međutim, nemaju sve kade imaju površinu koja nije klizava.

Pas će verovatno pomalo pomerati i klizanje može dovesti do povreda ili da voda i šampon dospeju u oči ili uši. Možete staviti peškir ili neklizajuću podlogu kako biste ih sačuvali.
Uši natopljene vodom
Sve rase pasa imaju poteškoće da se spreči da voda dospe u uši. Iako je teško potpuno sprečiti, treba da se potrudite da je izbegnete koliko god možete. Ako previše vode dospe u ušni kanal, lakše će se razviti infekcije ušiju. Nakon kupanja obavezno dobro osušite uši i predeo oko njih.
Pravilna briga je ključna za održavanje njihove kože i dlake zdravom. Izbegavanje uobičajenih grešaka prilikom kupanja može doprineti boljem zdravlju i sreći vašeg ljubimca. Idući put kada budte kupali svog psa, povedite računa o načinu kako ga kupate.